Zostań Latarnikiem i ucz innych korzystać z Internetu

Dorota Leń | Środa 29.02.2012 aktualizacja: 29.02.2012, 09:35
10 milionów Polaków z generacji 50+ nie korzysta z Internetu, a 13 milionów dorosłych to osoby wykluczone cyfrowo – alarmują autorzy nowego projektu, uruchomionego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie „Miasta w Internecie\". W niwelowaniu tego problemu pomóc mają tzw. „Cyfrowi Latarnicy”, którymi mogą zostać wszyscy chcący pomagać mieszkańcom swojej okolicy.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach ogólnopolskiej inicjatywy Polska Cyfrowa Równych Szans. Latarnicy będą działać jako wolontariusze, jednak mogą korzystać ze wsparcia doradczego i bezpłatnych materiałów szkoleniowych, otrzymują także szansę na grant dla prowadzonych przez siebie inicjatyw lokalnych. Będą oni odpowiedzialni za organizację spotkań promocyjnych i szkoleń w zakresie korzystania z Internetu. Nie muszą jednak posiadać wykształcenia informatycznego. W swojej pracy powinni skupić się zwłaszcza na edukacji osób z pokolenia 50+ w środowiskach wiejskich i małych miastach.

„Dlaczego Latarnicy? Przyjęliśmy, bowiem metaforę latarni morskich i opiekujących się nimi, latarników. Latarnia morska wskazuje drogę tym, którzy potrafią odczytywać wysyłane przez nią sygnały. Tak jak każdy żeglarz powinien korzystać z tych sygnałów, tak każdy Polak powinien potrafić korzystać z Internetu, sprzętu komputerowego, telefonów komórkowych i różnych urządzeń teleinformatycznych" – czytamy na stronie internetowej przedsięwzięcia.

Rekrutacja przyszłych latarników prowadzona będzie do połowy 2012 roku. Szczegółowe informacje oraz ankiety zgłoszeniowe prostu dostępne są na stronie internetowej: www.latarnik.mwi.pl.

W związku z powyższym Gmina Prusice zachęca wszystkich chętnych zaistniałą inicjatywą o zgłaszanie się do Stowarzyszenia Miasta w Internecie oraz do Urzędu Miasta i Gminy w Prusicach do Pana Kamila Leśniaka (pokój nr 13)

|