XXI FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W ZESPOLE SZKÓŁ W PRUSICACH

Dorota Leń | Niedziela 20.01.2013 aktualizacja: 20.01.2013, 20:02
Dzień 13 stycznia 2013 roku był niezwykle wyjątkowym dniem dla mieszkańców naszego miasta i gminy. A to wszystko dzięki działaniom reprezentantów Szkolnego Koła Wolontariatu przy Zespole Szkół w Prusicach w Publicznym Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza, którzy już po raz czwarty, z wielką chęcią i zaangażowaniem, włączyli się w organizację i przeprowadzenie kolejnego XXI finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz drugi nasi wolontariusze działali całkowicie samodzielnie, we własnym sztabie, a nie jak w ubiegłych latach przy sztabie w Żmigrodzie. Tegoroczny celem Orkiestry była zbiórka środków pieniężnych na terapie dla noworodków i niemowląt oraz zapewnieniem godnej opieki medycznej seniorom.

Efektem pracy wolontariuszy wspieranych przez koordynatorki Szkolnego Koła Wolontariatu pp. Lucynę Zalewską oraz Żanetę Szatkowską-Wolską był szereg różnorodnych, niezwykle ciekawych imprez oraz atrakcji dla mieszkańców Prusic i okolic, którzy tłumnie przybyli na XXI finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, aby wesprzeć tę szlachetną akcję.

 

Rzecz jasna, nasz sukces nie byłby tak spektakularny gdyby nie wsparcie, jakie otrzymaliśmy od następujących instytucji: Urząd Miasta i Gminy w Prusicach, Burmistrz Miasta i Gminy Prusice – p. Igor Bandrowicz, Starostwo Powiatowe w Trzebnicy, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół i Przedszkoli, Ochotnicza Straż Pożarna, Posterunek Policji, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Posterunek Policji w Prusicach, Ochotnicza Straż Pożarna w Prusicach i Skokowej jak również Szkoła Podstawowa w Skokowej wraz z opiekunką p. Anną Sobowiec oraz Szkoła Podstawowa z Piotrkowic wraz z p. Janiną Szczepaniak, która czuwała nad działaniem wolontariuszy. Pragniemy również podziękować za udzielone wsparcie aktywnie działającym w gminie stowarzyszeniom: Stowarzyszenie „Aktywni” w Pawłowie Trzebnickim, Stowarzyszenie „Prusiczanin”, „Skokowiak”, Vox Domini, Stowarzyszenie 17 Stawów ze Świerzowa, Stowarzyszenie „Uniwersytet Trzeciego Wieku”, „Bike Family Team”, „Kroczynka” Koła Łowieckie Leśnik Wrocław oraz Darz Bór Wrocław. Za włączenie się do akcji pragniemy również gorąco podziękować pozyskanym przez nas sponsorom – zarówno firmom jak i osobom prywatnym, które wspomogły nas materialnie i rzeczowo. Lista naszych darczyńców jest długa, co niewątpliwie jest ogromnym powodem do dumy, a wśród nich należy wymienić następujące osoby: Sławomir Zarentowicz Auto-Handel, Hubbard Polska Sp. z o.o. Pawłów Trzebnicki, P.W. „ALICJA” Sp. z o.o. Hotel i Restauracja Riviera, Barbara Gajdulewicz – Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Prus-Pol, Piotr Kotara Całodobowa Pomoc Drogowa, ADe Line S.A. Almi Decor, Krzysztof Drząszcz – „Kris-Auto-Centrum”, Barbara Bacańska – salon fryzjerski, Andrzej Bacański „Trąbeks” oraz osoby prywatne: Agnieszka Karlikowska, Małgorzata Herner, Małgorzata Wojtyra, Adam Szustak, Mirosław Samborski, Antonia Kostecka oraz Anna Puknel. 

Nie tracąc czasu, pełni zapału i wigoru, nasi wolontariusze rozpoczęli Wielką Orskiestrę Świątecnej Pomocy już o godz. 9.00, przeprowadzając kwestę uliczną na terenie miasta i gminy Prusice.

W godzinach 12.00 – 16.00 odbywały się rozgrywki sportowe – turniej piłki nożnej halowej. W pojedynku o zwycięstwo na trzecim miejscu uplasowali się zawodnicy z drużyny MKS Orzeł Prusice. Drugie miejsce wywalczyli sobie piłkarze z drużyny Riki Tiki Adamczyki. Dzięki swoim umiejętnościom piłkarskim, zawodnicy z LKS Doplasz Skokowa uplasowali się na zaszczytnym pierwszym miejscu. Serdecznie gratulujemy piłkarzom.  

Kolejną atrakcją w tym wyjątkowym dniu był pokaz Wrocławskiego Klubu Morsów, którego członkowie, po krótkiej rozgrzewce, zażywali kąpieli w pobliskim stawie, wywołując niezwykle gorące emocje. Ani siarczysty mróz, ani też kilkucentymetrowy śnieg nie odstraszył Morsów – z nimi zima nie miała kompletnie żadnych szans. Dodatkowo,ogromną furorę wśród przybyłych gości wywołali „odważni ochotnicy”, którzy wraz z Morsami wskoczyli do pobliskiego stawu. Jedną z amatorek zimowych kąpieli okazała się absolwentka naszej szkoły oraz członek zespołu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Miejskiej Górki, który zdecydował się na to szaleństwo tuż przed występem orkiestry.   

Występ Orkiestry Dętej rozpoczął się z leciutkim opóźnieniem ze względu na fakt, iż członkowie zespołu musieli poczekać aż zdecydowanie obniżona z powodu kąpieli temperatura ciała jednego z członków Zespołu osiągnie standardowe 36,6. Warto było poczekać, ponieważ muzycy z Miejskiej Górki przenieśli nas w świat doskonałego brzmienia trąbek, waltorni i klarnetów.  

Prezentacja wozu strażackiego z pełnym wyposażeniem oraz pokaz ratownictwa zorganizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną ze Skokowej oraz Prusic to następne atrakcje, które przyciągnęły gości na szkolny dziedziniec, aby podziwiać profesjonalistów przy pracy.

Chór VOX DOMINI zaprosił wszystkich przybyłych na koncert kolęd wprowadzając w wyjątkowy świat muzyki sakralnej. 

Następna atrakcja przyciągnęła miłośników taca. Tańca, który narodził się w latach 70 w dzielnicy Nowego Jorku – Bronksie jako jeden z czterech podstawowych i nieodłącznych elementów kultury hip hop. Mowa rzecz jasna o breakdance. Przed mieszkańcami gminy Prusice wystąpił Adrian Gigi Mikołajczak i jego grupa taneczna.

Kolejne niezapomniane wrażenia zapewnił nam uczeń naszej szkoły Jakub Nykiel, który zatańczył w rytmie hip hopu rozgrzewając publiczności do czerwoności.

Wszyscy wiemy, iż obok tańca, śpiew jest  równie efektowną formą ekspresji. Stąd też przybyli goście mieli okazję wsłuchać się w piękne głosy naszych najmłodszych mieszkańców, którzy odśpiewali piosenki religijne jako schola „Jeden Głos” pod kierunkiem absolwentki naszej szkoły Adrianny Maksymowicz. 

 

XXI finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie mógłby się odbyć bez Zespołu Ludowego Strupinianie. Ci wyjątkowi artyści dzięki swoim pięknym ludowym przebojom uczyli nas jak ważne jest pielęgnowanie lokalnych tradycji i zwyczajów. Dzięki Strupinianom mogliśmy przypomnieć sobie nasze ludowe korzenie.

Przy okazji występów tanecznych, nie mogło także zabraknąć pokazów naszych najmłodszych tancerzy. I tak, jako pierwszy, swoje umiejętności zaprezentował szkolny zespół taneczny ze Skokowej. A zaraz po nim swoje umiejętności piosenkarskie przedstawił chór ze Skokowej, który wzruszył wszystkich pięknym brzmieniem, melodią i niepowtarzalnymi głosami. Następnie przyszła kolej na uczniów szkoły podstawowej w Piotrkowicach. Uczniowie przygotowali na XXI finał Orkiestry program literacko-muzyczny pt.: „Są takie dni, których jeszcze nie znamy” oparty na wierszach ks. Jana Twardowskiego i piosenkach Marka Grechuty oraz Edyty Geppert. Wszystkie grupy muzyczne urzekły gości swoimi pokazami otrzymując w podzięce gromkie brawa.

O godzinie 18 przyszedł czas na rozpoczęcie wielkiej licytacji, podczas której towarzyszyły nam ogromne emocje oraz duże zainteresowanie ze strony przybyłych. Wśród wielu gadżetów orkiestrowych znalazły się między innymi: ręcznie malowane obrazy, rzeźby, kalendarze, oryginalne piłki WKS Śląsk z podpisami piłkarzy, urządzenia do gotowania,   książki, plakaty, piękne artykuły dekoracyjne typu żyrandol, pamiątkowy samolot a nawet zabytkowa kierownica dla miłośników motoryzacji. Największym zainteresowaniem cieszyły się piłki WKS Śląsk. Jedna z nich została wylicytowana na kwotę 650 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim za aktywne włączenie się w orkiestrową licytację.  

Po licytacji, odbyły się fantastyczne koncerty dwóch zespołów: Etnovo oraz Konrad Marecki Band. Warto podkreślić, iż założycielką grupy Etnovo  którego założycielką jest p. Barbara Ulatowska – skrzypaczka i wokalistka. W skład zespołu wchodzą młode wokalistki z powiatu trzebnickiego. Etnovo prezentuje muzykę ludową w popowych aranżacjach. Dziewczyny są również autorkami utworu „Kocie Góry” promującego powiat trzebnicki.  Koncert zespołu Konrad Marecki Band był szczególnie wyjątkowy zarówno dla mieszkańców naszej gminy jak i dla zespołu. Był to bowiem koncert promujący nadchodzący, debiutancki album grupy - „Okna Pamięci”. To właśnie podczas XXI finału WOŚP w Prusicach mogliśmy wysłuchać utworów zespołu przedpremierowo. Zespól wystąpił w składzie: Konrad Marecki – wokal i gitara akustyczna, Wojtek Michałowski – instrumenty klawiszowe oraz Piotr Bocian na gitarze basowej.   

XXI finał WOŚP został tradycyjnie zakończony spektakularnym pokazem sztucznych ogni – „światełko do nieba”, który odbył się na dziedzińcu szkoły i dostarczył wszystkim niezwykłych wrażeń.

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji, wszyscy przybyli goście mogli zasmakować pysznego bigosu z dzika od koła Łowieckiego „DARZ BÓR” Wrocław, który został przygotowany przez Stowarzyszenia „Aktywni” w Pawłowie Trzebnickim oraz Stowarzyszenie „Prusiczanin”. Oprócz wyśmienitego bigosu, w kawiarence orkiestrowej, sprzedawano pyszne smażone kiełbaski, domowe wypieki wykonane przez każdą klasę naszej szkoły oraz kawę i herbatę. 

Oprócz kawiarenki i licytacji, przybyli goście mogli również zakupować przeróżne gadżety orkiestrowe w specjalnym sklepiku orkiestrowym, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

O bezpieczeństwo całej imprezy zadbała niezastąpiona policja oraz straż pożarna z Prusic.

Patronat nad imprezą objął Zespół Szkół w Prusicach na czele z Panią Dyrektor Dorotą Borowiecką. Nie zabrakło nam również pomocy ze strony nauczycieli oraz pracowników obsługi. Stąd też, pragniemy gorąco podziękować za wsparcie podczas organizacji sztabu WOŚP w Prusicach, jakiego udzieliły nam następujące osoby: Alicja Żyła, Agata Koszyl, Natalia Wójcik, Patrycja Mazurkiewicz – absolwentki naszej szkoły oraz nauczyciele: p. Edyta Hoffman, p. Monika Janicka, p. Anna Karczowska, p. Wioletta Drząszcz, p. Bożena Tarnowska, p. Barbara Budzińska, p. Dorota Powązka-Baranowska, p. Robert Kawalec, cała dyrekcja naszej szkoły jak również pracownicy obsługi ZS Prusice. Pragniemy także gorąco podziękować Szkole Podstawowej w Piotrkowicach, która przekazała kwotę 200 zł na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Podsumowując, możemy bez wątpienia uznać XXI Finał WOŚP w Prusicach za nasz kolejny sukces. Cieszymy się, że ta wspaniała impreza wciąż wzbudza tak duże zainteresowanie wśród mieszkańców całej gminy, którzy licznie przybyli i, co najważniejsze, aktywnie uczestniczyli w tej akcji. Dzięki ich zaangażowaniu, możemy być pewni, że uda nam się wspomóc Fundację WOŚP a tym samym przyczynić się do zapewnianie godnej opieki seniorów oraz terapii dla niemowląt i noworodków. Jesteśmy dumni, iż ponownie możemy wesprzeć tę wspaniałą akcję, tym bardziej, iż udało nam się zebrać pokaźną kwotę, większą niż w ubiegłym roku -  ponad 17000 zł.

Dzięki dobroci mieszkańców naszej gminy Prusice i Ich sercom pełnym miłości, w dniu 13 stycznia 2013 roku, zimowa niedziela zamieniła się w przepiękny, gorący dzień lata. 

Żaneta Szatkowska - Wolska

Lucyna Zalewska

Szkolny Klub Wolontariatu

|