Wszyscy Prusiczanie biorą się za czytanie

Dorota Leń | Niedziela 03.03.2013 aktualizacja: 09.03.2013, 16:05
Burmistrz Miasta i Gminy Prusice wraz z Dyrektorem Biblioteki Publicznej ogłaszają akcję promującą czytelnictwo w Gminie Prusice pod hasłem „Prusiczanie biorą się za czytanie ”. Do akcji włączyć się mogą dzieci i dorośli, ponieważ książka , którą polecamy zainteresuje, zarówno młodszego jaki i starszego czytelnika. Pierwsza pozycja do przeczytania to „Oskar i pani Róża\" , którą napisał Eric- Emmanuel Schmitt.

Wraz z coraz większą popularnością telewizji i komputerów, w ostatnich latach nawyk czytania książek niestety zanika.

Najnowsze dane i informacje, są dla nas bardzo bolesne, okazuje się, że kulturowo jako Polacy odstajemy, nawet od najbiedniejszych krajów europejskiej wspólnoty, do których zresztą też się zaliczamy. Nie powinniśmy w żadnym wypadku, winy zrzucać na cenę. Instytucje takie jak biblioteka, czy czytelnia, również straciły na swojej popularności. Na podstawie tych danych, nasuwa się tylko jeden wniosek, każdego roku stajemy się oporni na rozwój i kulturę, w tym także literaturę. Kolejnym z problemów jest brak motywacji i chęci do pogłębiania swojej wiedzy oraz zwykłe ludzkie lenistwo.

Z badań przeprowadzonych pod koniec 2012 r., przez Bibliotekę Narodową, wynika, że 56 % Polaków w ciągu roku nie czyta nawet jednej książki. Po więcej niż 6 książek rocznie sięga zaledwie 12 %  badanych.

Pamiętajmy, że pomysłów na spędzanie czasu wolnego jest ogrom. Na szczęście można połączyć przyjemność z pożytecznym np. odpoczywając na ogrodzie, poczytać jakąś książkę. Niestety nadal wielu z nas ma złe wspomnienia ze szkoły, kiedy zmuszano nas do czytania często mało ciekawych lektur. Dziś świadomie możemy wybrać temat książki. Nie musi być ona nudna, a czytanie jej męczące. Wystarczy odnaleźć to co nas ciekawi i pogłębiać swoje zainteresowania.  Zakres tematów jest przeogromny: od podróży, kultur, majsterkowania po przez książki psychologiczne, biograficzne oraz popularnonaukowe. Czytanie może być niezwykle przyjemne i wciągające, a przy tym poszerza naszą kreatywności i wyobraźnię.  Dodatkową zaletą jest możliwość zabłyśnięcia swoją wiedzą w towarzystwie.  Pamiętajmy, że dzięki czytaniu możemy stać się ludźmi sukcesu. 

W związku z tym Gminna Biblioteka Publiczna w Prusicach zachęca wszystkich mieszkańców gminy Prusice do czytania książek. W ramach zachęty organizuje akcję Wszyscy Prusiczanie biorą się za czytanie”. Pomysł na takie przedsięwzięcie został zaczerpnięty z projektu, który jest stosowany od kilkunastu lat na amerykańskich uniwersytetach. Studenci pierwszego roku przed rozpoczęciem semestru mają za zadanie przeczytanie ksiązki (co roku wybierana jest inna książka związana z tematyką tj: rasizm, holocaust, nowe technologie). Jest to alternatywa dla zajęć integracyjnych dla pierwszoroczniaków. Studenci mogą się podzielić swoimi przemyśleniami w esejach, które są później sprawdzane i oceniane.

W ramach kampanii książką roku 2013 r. została ogłoszona książka pt. „Oskar i Pani Róża” Erica- Emmanuela Schmitta.

Jest to niezwykle mądra opowieść o tym, jak odnaleźć wiarę w siebie, pełna wskazówek na życie uświadamiająca czytelnikom, iż warto cieszyć się każdą sekundą swojego życia.

W ciągu całego roku w Gminie Prusice zostaną zorganizowane różnorakie konkursy, odpowiednio dostosowane dla każdej grupy wiekowej.

KONKURSY:

-dla dzieci: konkurs plastyczny-wykonanie okładki/ilustracji do przeczytanej książki

-dla wszystkich uczestników akcji: loteria pytań podczas imprez gminnych

Wszystkich serdecznie zachęcamy do czytania !!!

- REGULAMIN KONKURSU

Róża Popielarz

Aleksandra Bąk

|