Wioski Tematyczne na terenie Gminy Prusice

Dorota Leń | Niedziela 08.12.2013 aktualizacja: 08.12.2013, 11:11
Sołectwo Strupina i Sołectwo Borówek to dwie wsie Gminy Prusice, które postanowiły stać się wioskami tematycznymi. I tym samy powstała Wieś Różana oraz Wieś Tradycji i Rolnictwa, które zapraszają do odwiedzania.

Już od wielu lat w Polsce bardzo prężnie rozwija się nurt Odnowy Wsi przybierając różnorodne formy i wprowadzając nowe dobre praktyki. Jedną z coraz bardziej popularnych jest idea wioski tematycznej, będąca pomysłem na tworzenie miejsc pracy z wykorzystaniem potencjału, umiejętności i pomysłów ludzi oraz infrastruktury czy przestrzeni w danej miejscowości. To sposób na lokalną aktywność i pracę, droga do ożywienia gospodarki wiejskiej.

 

Wieś tematyczna jest wsią, która ma własny, niepowtarzalny, pomysł na rozwój. Wokół niego tworzone są sposoby na zarabianie pieniędzy.

Wieś dzięki temu staje się wyróżnialna i jedyna w swoim rodzaju. Koncentrując się na określonym kierunku, temacie rozwoju, w porównaniu z innymi wsiami o podobnym stanie wyjściowym, rozwija się lepiej zarówno pod względem gospodarczym, jak i społecznym.

Wieś tematyczna nie jest rozwiązaniem uniwersalnym. Jest kolejną próbą, szukaniem sposobu i mimo wszystko eksperymentowaniem.

Takich wsi na terenie Polski jest jeszcze niewiele, jednak przy pomocy Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich na terenie Powiatu Trzebnickiego  zorganizowano cykl warsztatów pn. „Budowanie Oferty Turystycznej” w efekcie, których powstawały kompleksowo opracowane oferty wsi tematycznych.

Z  terenu Gminy Prusice w warsztatach udział wzięły dwie miejscowości - Strupina i Borówek, które obejrzały prezentacje wsi tematycznych na Dolnym Śląsku, w Polsce i Europie. Poznały źródła finansowania, sposoby zwiększania dochodów społeczności wiejskich, dowiedziały się w jaki sposób wieś tematyczna może przyczynić się do rozwoju i promocji miejscowości oraz jak budować ofertę wsi na własnych zasobach.

W efekcie na terenie Gminy Prusice powstały dwie wioski tematyczne Strupina – Wieś Różana i Borówek – Wieś Tradycji i Rolnictwa, które zaskakują swą pomysłowością i kreatywnością.

 

Monika S.

|