Świetlica w Kaszycach Wielkich uroczyście otwarta

Dorota Leń | Niedziela 24.08.2014 aktualizacja: 24.08.2014, 16:40
W sobotę 16 sierpnia 2014 roku podczas Pikniku Rodzinnego w Kaszycach Wielkich Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz wraz z Zastępcą Kazimierą Rusin, Przewodniczącym Rady Miasta i Gminy Prusice Zbigniewem Ziomkiem wraz z Radnymi oraz sołtysem Kaszyc Wielkich Janem Jakubiakiem i mieszkańcami wsi dokonał uroczystego otwarcia wyremontowanej i przebudowanej świetlicy wiejskiej w Kaszycach Wielkich.

Władze Gminy Prusice stawiają na rozwój terenów wiejskich nie tylko poprzez budowy i remonty dróg, chodników czy placów zabaw, ale także przez budowę, przebudowę oraz remonty świetlic wiejskich, które mają na celu uatrakcyjnienie wsi oraz integrację i aktywizację społeczności lokalnych.

3,3 mln zł na świetlice wiejskie, w tym ponad 1 mln zł dofinansowania z PROWu

W 2014 roku zrealizowanych i realizowanych inwestycji związanych ze świetlicami wiejskimi jest w sumie pięć. Prace trwają jeszcze przy budowie świetlicy w Zakrzewie – Raszowicach oraz na ukończeniu jest przebudowa świetlicy wiejskiej w Piotrkowicach. Całkowita wartość obu inwestycji to ponad 2 mln zł, gdzie ponad 900 tys. zł to dofinansowanie jakie Gmina Prusice pozyskała na inwestycje w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.

Zakończono już remont świetlicy w Kopaszynie (wartość inwestycji ponad 60 tys. zł), remont i przebudowę  świetlicy w Krościnie Wielkiej (wartość inwestycji to ponad 500 tys. zł, z czego 150 tys. zł to dofinansowanie, które Gmina Prusice pozyskała w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” z PROW)  oraz na początku sierpnia zakończył się remont i przebudowa świetlicy wiejskiej w Kaszycach Wielkich. Inwestycja kosztowała Gminę 699 tys. zł.

Wyremontowany i przebudowany budynek w Kaszycach Wielkich

W pierwszej kolejności prace remontowe objęły budowę nowej klatki schodowej prowadzącej do części znajdującej się w poziomie przyziemia. Wyremontowano konstrukcję więźby dachowej i stropu, a także wymieniono pokrycie dachu – podkreśla Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz dodając:W kolejnych etapach dokonano odnowienia elewacji zabytkowego budynku dawnej restauracji oraz wykonano działania termomodernizacyjne polegające na ociepleniu ścian i stropu poddasza. W poziomie przyziemia powstały toalety o standardzie odpowiadającym współczesnym wymaganiom. Na mieszkańców czeka również całkowicie przebudowana, przestronna kuchnia.  

Jak podkreśla włodarz gminy modernizacja wiekowego obiektu objęła także wymianę kompletnej instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej (z budową zbiornika), a także montaż nowoczesnego systemu ogrzewania opartego na promiennikach podczerwieni współpracujących z podgrzewaną, sterowaną automatycznie centralą wentylacyjną.

Do wieczornych spotkań w świetlicy zachęca ciekawie zaaranżowane oświetlenie, zarówno zewnętrzne – zawierające elementy iluminacji, detali architektonicznych budynku, jak i wewnętrzne - nadające sali głównej bardzo kameralny charakter. 

Poprawiono również niedostatki pierwotnej, XIX-wiecznej technologii budowlanej poprzez wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych metodą iniekcji krystalicznej.

Świetlica otrzymała także nowy parking oraz drobne elementy małej architektury jak ławki, stojaki na rowery, trejaż dla roślin pnącychzaznacza Burmistrz:Jeszcze tego lata mieszkańcy gminy mogą korzystać z efektów ciężkiej pracy budowlańców i inżynierów. Firma wykonawcza z Milicza zakończyła roboty w ustalonym terminie wykonując całe zadanie w rekordowym tempie niecałych pięciu miesięcy. 

Poza uroczystym otwarciem świetlicy podczas pikniku czekał na dzieci blok zabaw z wieloma konkurencjami sportowymi oraz dmuchany zamek. Nie zabrakło konkursów dla dorosłych oraz pokazu OSP Kaszyce Wielkie, a także zabawy tanecznej z zespołem Ramires. 

|