Prusiczanki poznawały tajniki samoobrony

Dorota Leń | Wtorek 03.06.2014 aktualizacja: 03.06.2014, 21:36
W maju bieżącego roku ruszyła II edycja nieodpłatnych zajęć z Samoobrony dla Kobiet pn. „Bezpieczna Prusiczanka” organizowanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Prusice Igora Bandrowicza przy ścisłej współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Prusicach oraz Komendą Powiatową Policji w Trzebnicy. Głównym założeniem powziętych działań było nie tylko pozbycie się strachu przed ewentualnym atakiem, ale także aktywizacja uczestniczek.

W dniach 19-21-23 maja, kolejna grupa mieszkanek Gminy Prusice zdobyły wiedzę dotyczącą podstawowych zasad samoobrony oraz odpowiednich reakcji na zagrożenia.

W nawiązaniu do I edycji, organizowane zajęcia obejmowały praktyczną naukę skutecznych metod samoobrony przeznaczonych dla każdej kobiety, niezależnie od warunków fizycznych. Celem zajęć było zwiększenie poczucia bezpieczeństwa kobiet, wskazanie wzorców postępowania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, przekazanie praktycznej wiedzy, która może okazać się przydatna w sytuacjach niebezpiecznych oraz zachęcenie do aktywnego trybu życia poprzez zainteresowanie zajęciami sportowymi.

Asp. Remigiusz Lipnicki z Posterunku Policji w Prusicach- Instruktor Sportów Walki- instruował pracownice instytucji jak zablokować pierwszy cios, uwolnić się z chwytu, jaką przyjąć postawę podczas napadu.

Tym razem, dodatkową atrakcją zajęć była wizyta funkcjonariuszy- por. Michała Talagi z Zakładu Karnego w Rawiczu oraz funkcjonariusza z KPP w Rawiczu Kamila Lipowczyka. Panowie wspólnie Asp. Remigiuszem Lipnickim z PP w Prusicach prezentowali różnego rodzaju techniki obronne, celem odblokowania naturalnych reakcji obronnych w chwili zagrożenia.

Zajęcia prowadzone były w luźnej atmosferze. Główne nastawienie spotkania to dobra zabawa i porządna dawka ruchu. Warto podkreślić, że kurs, kolejny raz, został entuzjastycznie oceniony przez uczestniczki.

- Moje odczucia po kursie samoobrony są bardzo pozytywne, fajna atmosfera i dużo śmiechu. Ze szkolenia wyniosłam wiele potrzebnych informacji i myślę, że w sytuacji zagrożenia życia potrafiłabym się obronić. Kurs samoobrony uczy nie tylko, jak skutecznie bronić się w sytuacji zagrożenia, ale dodaje każdej kobiecie pewności siebie, uświadamia siłę i odwagę, które tkwią w każdej z Nas, dlatego polecam każdej z kobiet.- mówi uczestniczka szkolenia- Angelika Molska

W związku z powyższym w przyszłości przewiduje się kolejne edycje Programu „Bezpieczna Prusiczanka”.

 

Jolanta Guzik

Pełnomocnik ds. Profilaktyki i Rozwiązywania

Problemów Alkoholowych, Narkomanii i

Uzależnień Lekowych

|