Prusiczanie najlepsi na Dolnym Śląsku

Dorota Leń | Niedziela 17.05.2015 aktualizacja: 17.05.2015, 18:03
Uczniowie z Publicznego Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza przy Zespole Szkół w Prusicach: Maja Kwiatkowka, Malwina Lupa, Przemysław Zdybel i Maksym Reder wspólnie z opiekunką Lucyną Zalewską zostali zwycięzcami finału finałów w konkursie zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego pod nazwą „Moja okolica pięknieje dzięki RPO”, a także okazali się najlepszymi Gimnazjalistami na Dolnym Śląsku. Finał finałów odbył się w sobotę 9 maja 2015 roku podczas Wielkiego Pikniku Europejskiego na Pergoli przy Hali Stulecia we Wrocławiu. Zwycięzcy w nagrodę ufundowaną przez europosła Bogdana Zdrojewskiego pojadą do Brukseli i odwiedzą Parlament Europejski.

- Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego już po raz szósty ogłosił konkurs dla gimnazjalistów pt. „Moja okolica pięknieje dzięki RPO” – opowiada Lucyna Zalewska, nauczycielka w Zespole Szkół w Prusicach dodając: -  Tegoroczna edycja  była szczególna – podsumowująca Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Dlatego do udziału w konkursie zostały zaproszone te szkoły, które w poprzednich finałach dały się poznać z jak najlepszej strony. 

Warto przypomnieć, że Prusiccy gimnazjaliści w poprzednich edycjach już trzykrotnie byli laureatami tego konkursu. W VI edycji w finale finałów uczestniczyli najlepsi z najlepszych, w gronie których znaleźli się uczniowie z pięciu szkół, czyli z Prusic, Zgorzelca, Nowej Rudy, Kamiennej Góry i Janowic Wielkich.

Finał konkursu odbył się we Wrocławiu na Pergoli przy Hali Stulecia w sobotę 9 maja 2015 roku, podczas pikniku plenerowego promującego fundusze unijne na Dolnym Śląsku. Drużyna z Prusic zaprezentowała się na scenie jako czwarta w programie słowno – muzycznym wraz z prezentacją multimedialną. Zadaniem gimnazjalistów było zaprezentowanie efektów wdrażania programu regionalnego w naszej gminie i w naszym powiecie. Wszystkie występy były na wysokim poziomie merytorycznym. Nasi uczniowie w swoim przedstawieniu zaprezentowali, że dotacje ratują świat, ratują Powiat Trzebnicki, ratują Gminę Prusice, a także że uczniowie z Prusic „Kochają RPO WD”.

Podczas ogłoszenia wyników po wręczeniu nagród za III, IV i V miejsce na scenie stanęły dwie drużyny: Prusice i Janowice Wielkie. Jak się okazało jury składające się z pracowników odpowiadających za fundusze RPO WD Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego za najlepszych z najlepszych w finale finałów uznało gimnazjalistów z Zespołu Szkół w Prusicach, którzy zajęli I miejsce.

Zwycięską szkołę w konkursie reprezentowali Maja Kwiatkowska, Malwina Lupa, Przemysław Zdybel, Maksym Reder. Uczniowie do konkursu zostali przygotowani przez nauczycielkę Zespołu Szkół w Prusicach Lucynę Zalewską.


W nagrodę każdy z uczniów otrzymał  kartę o nominale 700 zł, zestaw upominków promujących RPO WD oraz zaproszenie na wyjazd do Brukseli w dniach 14-18 września 2015 roku, ufundowany przez Posła do Parlamentu Europejskiego - Bogdana Zdrojewskiego. Gimnazjaliści odbędą min. wycieczkę do Parlamentu Europejskiego. Gratulacje i nagrody zwycięskiej drużynie wręczył Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Naszym wspaniałym Gimnazjalistom i ich opiekunce serdecznie gratulujemy i życzymy oczywiście dalszych sukcesów w reprezentowaniu Naszej Gminy.

Dorota Leń

|