Prusice wśród najlepszych miast i gmin!

Dorota Leń | Niedziela 31.05.2015 aktualizacja: 31.05.2015, 20:15
Miło nam poinformować, że Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz we wtorek 26 maja 2015 roku w Gmachu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie podczas gali finałowej odebrał wyróżnienie dla Gminy Prusice w Rankingu „Perły Samorządu 2015” – Najlepszy włodarz i samorząd 25 – lecia. Prusice znalazły się na 4. miejscu wśród najlepszych miast i gmin rozwijających się równomiernie w kategorii gmin miejsko – wiejskich.

Dziennik Gazeta Prawna już po raz trzeci rozstrzygnął Ogólnopolski Ranking „Perły Samorządu”. Jednak tegoroczny ranking był wyjątkowy, gdyż z okazji 25-lecia samorządu w ankiecie Rankingu było 25 pytań na 25-lecie samorządów. Wśród pytań samorządy musiały udzielić odpowiedzi dotyczących następujących zagadnień w latach 1990-2015, takich jak: % mieszkańców uczestniczących w wyborach samorządowych w latach 1990 – 2014, % gminy objętej planem zagospodarowania przestrzennego, % mieszkańców mających dostęp do wodociągów i do kanalizacji; ilość mieszkańców, ilość pozyskanych funduszy unijnych i ilość zrealizowanych inwestycji przy środkach unijnych, zadłużenie gminy, informacje o powstałych programach socjalnych, o programach profilaktycznych, o programach mieszkaniowych, o systemach powiadamiania mieszkańców, o bezrobociu, o budowie i modernizacji dróg, o podstrefie ekonomicznej, o zabytkach, o wydatkach na sport, turystykę, rekreację i kulturę oraz o nowoczesności gminy.

Redakcja gazety wskazała najlepsze samorządy i najlepszych włodarzy za 25 lat w czterech kategoriach: miasta powyżej 100 tys. mieszkańców, miasta do 100 tys. mieszkańców, gminy miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Warto podkreślić, że Ranking Gazety Prawnej to rzetelny plebiscyt, w którym zwycięzcy wyłaniani są na podstawie wypełnianych ankiet i analizy ekspertów.

 

W kategorii gmin miejsko – wiejskich wystartowała Gmina Prusice, która znalazła się w „10” najlepszych samorządów miejsko – wiejskich w Polsce. Prusice zdobywając 42 pkt. uplasowały się na 4. miejscu za Aleksandrowem Łódzkim (I miejsce – 52 pkt.), Niepołomicami (II miejsce – 48 pkt.) i Bobowem (III miejsce – 42 pkt.).

Uroczyste wręczenie tytułów i wyróżnień odbyło się we wtorek 26 maja 2015 roku podczas Konferencji na temat „Nowa perspektywa unijna. Szanse i zagrożenia” i gali finałowej Rankingu „Perły Samorządu” – Najlepszy włodarz i samorząd 25 – lecia w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Wyróżnienie dla Gminy Prusice z rąk Redaktor Naczelnej Dziennika Gazety Prawnej Jadwigi Sztabińskiej odebrał Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz.


- Bardzo cieszymy się z tego wyróżnienia, gdyż to kolejny sukces Gminy Prusice w Rankingach Dziennika Gazeta Prawna, który pokazuje jaki ogrom pracy wkładamy w rozwój naszej małej ojczyznypodkreśla włodarz Prusic dodając: - Warto przypomnieć, że w 2013 roku otrzymaliśmy w ramach Rankingu „Perły Samorządu” wyróżnienie w kategorii najlepszy samorząd oraz wyróżnienie w kategorii najlepszy włodarz. W 2014 roku znaleźliśmy się na 1. Miejscu i dostaliśmy Perłę Samorządu dla najlepszej gminy miejsko – wiejskiej w Polsce, a w tym roku znowu znaleźliśmy się w gronie wyróżnionych samorządów. Tegoroczna nagroda jest również wyjątkową nagrodą, gdyż to wyróżnienie za 25 lat istnienia samorządu lokalnego.

Warto dodać, że Gmina Prusice, to jedyna Gmina z terenu powiatu trzebnickiego, która znalazła się w gronie najlepszych miast i gmin rozwijających się równomiernie w 2015 roku.

- Kolejne wyróżnienie w ramach Pereł Samorządu dla Gminy Prusice, pokazuje, że nasz samorząd jest zauważalny nie tylko na terenie województwa dolnośląskiego, ale również w całej Polscepodsumowuje Burmistrz Igor Bandrowicz.

Dorota Leń

|