Prusice ponownie opanowane przez Rycerzy

Dorota Leń | Niedziela 28.09.2014 aktualizacja: 28.09.2014, 10:28
Serce Miasta Gminy Prusice czyli Rynek w Prusicach w niedzielę 14 września 2014 roku został ponownie opanowany przez Rycerzy, a to wszystko za sprawą V Turnieju Rycerskiego i Jarmarku Cysterskiego w Prusicach. Na zgromadzoną publiczność czekały pokazy oraz walki rycerskie, jarmark cysterski oraz występy zespołów ludowych z terenu Powiatu Trzebnickiego „Ale Babki” z Czeszowa, „Malwy” z Kuraszkowa oraz „Strupinianie” ze Strupiny i „Trzy Dęby” z Borówka. Gwiazdą wieczoru był Zespół TRZYNASTA W SAMO POŁUDNIE. Organizatorami imprezy byli Gmina Prusice, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich oraz Starostwo Powiatowe w Trzebnicy.

Prusice Turniej Rycerski i Jarmark Cysterski gościły na swoim pięknym rynku już po raz trzeci. Impreza z roku na rok cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jest to wydarzenie zrzeszające wielbicieli walk, bitew i pokazów rycerskich, a także wielbicieli lokalnych wyrobów, artystów i twórców, a także Stowarzyszeń.

V Turniej Rycerski i Jarmark Cysterski był podzielony na kilka cykli walki, pokazy i turnieje rycerskie, jarmark cysterski oraz występy zespołów ludowych z terenu Powiatu Trzebnickiego „Ale Babki” z Czeszowa, „Malwy” z Kuraszkowa oraz „Strupinianie” ze Strupiny i „Trzy Dęby” z Borówka. Gwiazdą wieczoru był Zespół TRZYNASTA W SAMO POŁUDNIE.

Wiele atrakcji dla każdego

Po uroczystej Mszy Św. w Kościele Św. Jakuba, podczas której odbyło się pasowanie na Rycerza i przemarszu odbyło się uroczyste otwarcie imprezy przez Burmistrza Miasta i Gminy Prusice Igora Bandrowicza, Starostę Trzebnickiego Roberta Adacha, Prezes Stowarzyszenia LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich Katarzynę Jarczewską, Przewodniczącego Miasta i Gminy Prusice Zbigniewa Ziomka oraz przedstawiciela Bractwa Rycerskiego Adama Domanasiewicza. Przekazania klucza do miasta Rycerzom dokonali Burmistrz Prusic oraz Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Prusice. Uroczyste otwarcie kolejnej imprezy tego typu w Prusicach uczczono wystrzeleniem przez Włodarza Gminy działa z armaty.

W programie poza interesującymi walkami i pokazami rycerskim na zgromadzonych czekało wiele atrakcji: pokaz artylerii, strzelanie z łuku dla dzieci przy wejściu do Urzędu Miasta i Gminy w Prusicach, wioska rycerska przy Stoisku Stowarzyszenia z Taczowa Małego, zabawy plebejskie dla dzieci, pokazy rzemieślnicze, warsztaty muzyczne, rzeźba w drewnie na stoisku z Kielc, praca w glinie na warsztatach u Pani Lucyny Pawlak, prezentacje i sprzedaż wytworów lokalnych twórców i rzemieślników, m.in. miody, wystawa lokalnych producentów, Stowarzyszeń oraz artystów, ekspozycja średniowiecznej zagrody przygotowana przez Partnerstwo „Wspólnie dla Gminy Prusice” oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Prusicach, prezentacja wsi tematycznych LGD, możliwość podziwiania panoramy Gminy Prusice z Wieży Widokowej Ratusza Urzędu Miasta i Gminy w Prusicach.

 

Przybyli mieli możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia z V Turnieju Rycerskiego i Jarmarku Cysterskiego oraz z  Krainy Wzgórz Trzebnickich w bezpłatnym fotokiosku. W namiocie Gminy Prusice, Straży Miejskiej w Prusicach oraz w namiocie firmy Alba czekał szereg atrakcji dla najmłodszych i nie tylko. Od godz. 15 do 18 odwiedzający namiot firmy Alba oraz wszyscy zainteresowani zapoznali się z Ekodozorcą – prezentacja wzorowej segregacji śmieci.

 

Wśród stoisk można było odwiedzić stoisko z Osolina, Bagna – Stowarzyszenie „Razem dla Bagna”, Morzęcina Małego – wioska ze szpinaku, Stowarzyszenia „Uśmiech Dziecka”, stoisko z warsztatami z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Prusicach. Na pyszne ciasto, kawę i inne smakołyki zapraszało Stowarzyszenie Prusiczanin do Kawiarenki pod Trzema Wieżami.

Organizatorami tego niesamowitego wydarzenia byli Gmina Prusice na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy Prusice Igorem Bandrowiczem, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich na czele z Panią Prezes Katarzyną Jarczewską i całym Zarządem LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich oraz Powiat Trzebnicki na czele ze Starostą Robertem Adachem.


Impreza była współfinansowana ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich”, budżetu Miasta i Gminy Prusice oraz budżetu Powiatu Trzebnickiego.


|