Policjant szkolił z samoobrony kobiety - pracownice urzędów gminy Prusice

Dorota Leń | Wtorek 04.03.2014 aktualizacja: 04.03.2014, 20:03
St. asp. Remigiusz Lipnicki z Posterunku Policji w Prusicach-Instruktor Sportów Walki- instruował pracownice instytucji jak zablokować pierwszy cios, uwolnić się z chwytu, jaką przyjąć postawę podczas napadu.

W lutym bieżącego roku ruszyła I edycja nieodpłatnych zajęć z Samoobrony dla Kobiet pn. „Bezpieczna Prusiczanka” organizowanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Prusice Igora Bandrowicza przy ścisłej współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Prusicach, oraz Komendą Powiatową Policji w Trzebnicy.

 

Głównym założeniem powziętych działań było nie tylko pozbycie się strachu przed ewentualnym atakiem, ale także aktywizacja uczestniczek.

 

W dniach od 25 lutego do 27 lutego pracownice instytucji znajdujących się na terenie Gminy Prusice zdobyły wiedzę dotyczącą podstawowych zasad samoobrony, oraz odpowiednich reakcji na zagrożenia.

 

Zorganizowane zajęcia obejmowały praktyczną naukę skutecznych metod samoobrony przeznaczonych dla każdej kobiety, niezależnie od warunków fizycznych. Celem zajęć było zwiększenie poczucia bezpieczeństwa kobiet, wskazanie wzorców postępowania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, przekazanie praktycznej wiedzy, która może okazać się przydatna w sytuacjach niebezpiecznych oraz zachęcenie do aktywnego trybu życia poprzez zainteresowanie zajęciami sportowymi.

Praktyczne zajęcia, stanowiące część działań prewencyjnych, pozwoliły kobietom zdobyć podstawowe umiejętności, obronić się przed napastnikiem. Istotą zajęć było odblokowanie naturalnych reakcji obronnych, a co za tym idzie opanowanie umiejętności samoobrony. Policjant tłumaczył paniom, że nawet najprostsza reakcja obronna daje zdumiewające rezultaty i może skutecznie odstraszyć napastnika. Trzeba przyznać, że niektóre kobiety podeszły do zajęć bardzo ambitnie i po tym czego się nauczyły, lepiej nie zaczepiać ich na ulicy, próbując np. wyrwać torebkę.

 

W czwartek 27 lutego bieżącego roku w sali PCF w Prusicach przy ulicy Żmigrodzkiej 43 miało miejsce uroczyste zakończenie I edycji projektu pod nazwą „Bezpieczna Prusiczanka". Każda z Pań otrzymała imienny Certyfikat aktywnego uczestnictwa w zajęciach z samoobrony.

Warto podkreślić, że kurs został entuzjastycznie oceniony przez uczestniczki, które narzekały jedynie na fakt, że był za krótki i mógłby trwać nadal...

W związku z powyższym w przyszłości przewiduje się kolejne edycje Programu „Bezpieczna Prusiczanka”.

|