Policja przypomina i ostrzega \"Uwaga na fałszywych wnuczków\"!!!

Dorota Leń | Niedziela 09.08.2015 aktualizacja: 09.08.2015, 20:49
Po raz kolejny policjanci powiatu trzebnickiego zwracają się z apelem o ostrożność i rozwagę, a w szczególności apel kierujemy do osób w podeszłym wieku.

Oszuści działający metodą "na wnuczka" wciąż oszukują starszych ludzi i wyłudzają pieniądze. Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Za każdym razem należy oddzwonić do krewnego na znany numer. Należy skontaktować się z kimś z rodziny w celu potwierdzenia takiego zdarzenia.

Metoda jest ta sama i polega ona na wyłudzaniu pieniędzy od samotnie mieszkających starszych osób. Pamiętaj - nie wydawaj gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Nie wpuszczaj do domu ankieterów, akwizytorów lub innych podejrzanie zachowujących się osób lub podających się za znajomych.

Od przedstawicieli urzędów administracji np. gazowni, elektrowni czy telekomunikacji wymagajcie identyfikatorów potwierdzających ich zatrudnienie. Sprawdźcie telefonicznie, czy kierowano ich do Waszego mieszkania. Jeśli musicie kogoś wpuścić do mieszkania, nie zostawiajcie go ani na chwilę samego. Najlepiej, aby towarzyszył Wam sąsiad lub ktoś z rodziny. Ostrożność w takich sytuacjach pozwoli Wam uniknąć rozczarowania z powodu straty oszczędności. Po wyczerpaniu wszystkich możliwości lub próbie dokonania oszustwa prosimy o kontakt telefoniczny do naszej jednostki na bezpłatny numer 997 lub 112.

Ostrzegamy też przed złodziejami, którzy oferując do sprzedaży różne artykuły, odwracając uwagę kradną z mieszkań pieniądze i kosztowności. Ich ofiarami najczęściej są osoby starsze a łupem padają zaoszczędzone przez całe życie pieniądze na „czarną godzinę”.

Wykorzystują łatwowierność ludzi starszych i wchodzą do mieszkania. Jedna osoba odwraca uwagę właściciela a druga kradnie.

Policja radzi jak ustrzec się przed włamaniem. Zaufaj sąsiadom i Policji:

Bądźmy czujni zwracajmy uwagę na nieznane osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu na podwórzu, ulicy. Zainteresujmy się nimi, zapytamy kogo szukają, dobrze im się przyjrzymy, abyśmy zachowali w pamięci ich twarz, sylwetkę i ubiór. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy. Jeśli zapytasz: Czym mogę służyć  - to możesz ich spłoszyć.

 

Radzimy aby;

Współdziałać zawsze ściśle z sąsiadami, zwracaj uwagę także na ich mieszkanie i dobytek. Podczas nieobecności sąsiadów zainteresujmy się bliżej "odwiedzającymi" ich osobami obcymi. Staraj się ustalić przyczynę pukania, stukania, szczekania psa. Gdy wyjeżdżasz na urlop przekaż sąsiadowi klucz, aby mógł zapalić światło w Twoim mieszkaniu (domu), pobrać pocztę ze skrzynki na listy itp.

Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność nie znanych osób próbujących złożyć Ci niezapowiedzianą wizytę. Unikaj zawierania przypadkowych znajomości ,poproś o pomoc sąsiadów.

Jeśli mieszkasz na osiedlu domków jednorodzinnych, stwórz z najbliższymi sąsiadami system wzajemnej ochrony, przełam pierwszy barierę milczenia i izolacji.

Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze. Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego powiatu by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania

Swoje uwagi i spostrzeżenia przekazać można osobiście dzielnicowemu lub telefonicznie na numer 71-3888-200

SENIORZE NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ! – OSTRZEGAMY

 

Oficer Prasowy KPP w Trzebnicy

asp. sztab Iwona Mazur

|