PIERWSZE PRAWO JAZDY DLA UCZNIÓW KLAS 4 I 5

Dorota Leń | Wtorek 03.06.2014 aktualizacja: 03.06.2014, 20:47
Funkcjonariusze Posterunku Policji w Prusicach w maju przeprowadzili szkolenie i egzamin na kartę rowerową - pierwsze prawo jazdy dla uczniów klas 4 i 5.

W maju uczniowie klas czwartych i piątych Zespołu Szkół w Prusicach podjęli się nie lada wyzwania jakim było zdobycie uprawnień do kierowania pojazdem dwukołowym - rowerem. Aby osiągnąć ten niełatwy cel, kandydaci na pełnoprawnych rowerzystów musieli przejść przez kilka skomplikowanych etapów.

Pierwszym z nich było spotkanie z funkcjonariuszami Posterunku Policji w Prusicach, które odbyło się 22 maja w nowo wybudowanej Multitece. Sierżant sztabowy Renata Mierzwa oraz starszy posterunkowy Andrzej Winkler z zespołu do spraw prewencji przybliżyli uczniom przepisy ruchu drogowego obowiązujące zarówno rowerzystów, jak i pieszych.

Szkolenie zostało podzielone na dwie części: teoretyczną oraz praktyczną. Podczas tej pierwszej przyszli rowerzyści oglądali film oraz prezentację dotyczącą znaków drogowych. Dodatkowo mieli okazję wysłuchać wykładu na temat zasad ruchu drogowego. Szkolenie zostało przeprowadzone w bardzo profesjonalny sposób.

Policjanci zwrócili uwagę uczniów na poprawne zachowania w poszczególnych sytuacjach na drodze, na właściwe wyposażenie roweru, jak również na odpowiednie ubranie. Wsłuchani w wykłady czwarto- i piątoklasiści z zaangażowaniem zadawali nurtujące ich pytania i nie ograniczali się wyłącznie do kwestii dotyczących ruchu drogowego.

Wreszcie przyszedł czas na praktykę, podczas której sprawdzana była technika kierowania rowerem. Najpierw uczestnicy szkolenia mogli doskonalić swoje umiejętności na hali sportowej w specjalnie przygotowanym przez policjantów miasteczku ruchu drogowego.

Kolejnym etapem były manewry na placu manewrowym tuż za szkołą.

26 maja czwartoklasiści, dzięki pielęgniarce szkolnej pani Annie Makowiczuk – Belce, poznali zasady udzielania pierwszej pomocy w wypadkach komunikacyjnych.

Wzbogaceni o nowe wiadomości i doświadczenia uczestnicy kursu rowerowego przystąpili wreszcie do długo wyczekiwanego egzaminu. Część teoretyczna odbyła się 27 maja. Test, który wypełniali uczniowie, składał się z 20 pytań sprawdzających znajomość przepisów ruchu drogowego.

Trzy dni później, 30 maja, przetestowane zostały praktyczne umiejętności uczniów. Głównym zadaniem rowerzystów było przejechanie rowerem przez wyznaczony tor z przeszkodami. Dodatkowo, uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat sposobu przygotowania roweru do jazdy, prawidłowego hamowania i zatrzymywania w wyznaczonych do tego miejscach.

Cały egzamin, który dla wszystkich sześćdziesięciu kandydatów wiązał się z dużymi emocjami, nie był taki łatwy jakby mogło się wydawać. Na szczęście zdecydowana większość zakończyła go z sukcesem. Policjanci wręczyli dzieciom odblaskowe opaski, które mają za zadanie poprawić ich widoczność dla innych uczestników ruchu i zapobiec wypadkom z udziałem rowerzystów i pieszych w warunkach ograniczonej widoczności. Dodatkowo, dzięki ogromnej pomocy i niezwykle dobrej organizacji policjantów z Prusic,  świeżo upieczeni pełnoprawni rowerzyści jeszcze przed wakacjami odbiorą dokumenty, które pozwolą im na samodzielne i bezpieczne podróżowanie na dwóch kołach.

 

Lucyna Zalewska

|