Nowości i zmiany w Ośrodku Zdrowia w Prusicach

Dorota Leń | Czwartek 05.04.2012 aktualizacja: 05.04.2012, 15:53
Nadszedł czas pozytywnych zmian w prusickiej służbie zdrowia. Od kilku dni do grona pracowników Ośrodka Zdrowia w Prusicach dołączyła Agnieszka Opałka – pielęgniarka koordynująca, która w tak szybkim czasie zaplanowało realizację trzech programów profilaktycznych, a jak zapowiada to dopiero dobry początek. Na mieszkańców czekają bezpłatne badania profilaktyczne.

Agnieszka Opałka to od kilku dni nowa postać w prusickiej placówce zdrowia, która wcześniej pracowała w Ośrodku Zdrowia w Wiszni Małej. Posiada ona licencjat pielęgniarstwa, ale w najbliższych miesiącach będzie broniła magistra na Akademii Medycznej we Wrocławiu. Jest również specjalistą pielęgniarstwa epidemiologicznego.

Już po kilku dniach swojej pracy planuje wprowadzić w Ośrodku Zdrowia w Prusicach pierwsze projekty i programy profilaktyczne.

W środę 18 kwietnia 2012 roku w godz. 9.00 – 11.00 w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Prusicach przy ul. Żmigrodzkiej będą wykonywane bezpłatne badania pomiaru hemoglobiny glikowanej. Po badaniu na mieszkańców Gminy Prusice będzie czekała bezpłatna konsultacja u dietetyka.

Kolejną wprowadzoną rzeczą w ośrodku zdrowia jest PROGRAM PROFILAKTYKI CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA.

- Są to bezpłatne badania dla zakwalifikowanych mieszkańców Gminy Prusice, którzy po sprawdzeniu układu krążenia będą mieli okazję skorzystania z bezpłatnej konsultacji lekarskiej u lekarza II stopnia, internisty dr Macieja Ludwiczaka – podkreśla Agnieszka Opałka dodając: – Pacjenci o badaniach będą informowani telefonicznie.

I trzecim wprowadzonym programem profilaktycznym będzie bezpłatne BADANIE SPIROMETRYCZNE.

Zakład Opieki Zdrowotnej posiada spirometr, który został zakupiony w ramach realizacji projektu „Zakup sprzętu i aparatury medycznej dla Zakładu Opieki Zdrowotnej w Prusicach” współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013.

– Badania spirometryczne będą wykonywane dla wszystkich mieszkańców, jednak są one głównie przeznaczone dla osób z długotrwałym kaszlem oraz dla osób palących papierosy – zaznacza pielęgniarka koordynująca.

Jak informuje Agnieszka Opałka, jest to dopiero dobry początek, gdyż wiele ciekawych akcji, programów i projektów przed nami. Sama podkreśla, że jak na razie musi się zapoznać jak wygląda sytuacja współpracy ze szkołami w celu realizacji wspólnych programów profilaktycznych. Informuje również, że ośrodek bardzo chętnie będzie uczestniczył w różnorodnych konkursach i pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych.

O tym jakie nowości czekają mieszkańców Gminy Prusice w służbie zdrowia będziemy informować na bieżąco.

|