Najlepszy deser z Prusic

Dorota Leń | Środa 25.07.2012 aktualizacja: 25.07.2012, 21:03
Zwycięski deser Krzysztofa Kaczałki z Prusic
Zwycięski deser Krzysztofa Kaczałki z Prusic / Krzysztof Szustka
Zespół Ludowy „Strupinianie”, I miejsce Krzysztofa Kaczałki w kategorii na najlepszy deser i wyróżnienie Kazimiery Miszczuk w kategorii najlepsze ciasto w ramach konkursu „Najlepsze ciasta i desery” to prusickie akcenty, które znalazły się w niedzielę 22 lipca na Folkloriadzie w Malinie.

Tradycyjnie już co roku pod koniec lipca odbywa się Folkloriada. Drugi rok podklej ma ona miejsce na terenie przy świetlicy wiejskiej w Malinie. W ramach imprezy odbywa się Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych im. Witolda Gareckiego oraz Konkurs na najlepsze ciasta i desery ... w tym roku z malin.

Impreza rozpoczęła się kilka minut po godz. 14, a zgromadzona publiczność i zaproszonych gości przywitał prowadzący Marian Kowalski. W trakcie przeglądu wystąpiło osiem zespołów ludowych. Naszą gminę reprezentował zespół ludowy „Strupinianie” ze Strupiny.

W trakcie trwania Folkloriady odbył się zorganizowany przez Sołtysa Wsi Malin, Sołectwo Wsi Malin i Grupę Odnowy Wsi Malin konkurs „Na najlepsze ciasto i deser z malin”, Do konkursu zostało zgłoszonych 10 smakowitych ciast i  5 deserów z całego powiatu trzebnickiego, wśród nich znalazły się i ciasta, i desery z terenu Gminy Prusice.

Już tylko patrząc na nie było można delektować się tak wyśmienitym smakiem. Jury w składzie: Jakub Bronowicki – wójt Wiszni Małej, Robert Adach – starosta powiatu trzebnickiego, Katarzyna Jarczewska – prezes Stowarzyszenia LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich, Krzysztof Szustka – moderator Odnowy Wsi oraz Sylwia Jędrasik i Beata Myszogląd – Grupa Odnowy wsi Malin miało ciężki orzech do zgryzienia, gdyż jak mówili jednogłośnie wszystkie smakołyki były tak wspaniałe, że aż palce lizać.

Po długiej dyskusji szanowne grono oceniających wyłoniło zwycięzców i wyróżnionych. I tak w kategorii na najlepsze ciasto z malin wygrała Marzanna Jurzysta – Ziętek, zaś Kazimiera Miszczuk z Prusic otrzymała wyróżnienie.

Natomiast w kategorii najlepszych deserów z malin mieliśmy swojego faworyta – zwyciężył Krzysztof Kaczałko z Prusic, a wyróżnienie otrzymał Franciszek Owsiański z Gminy Wisznia Mała.

Nagrody rzeczowe otrzymali zwycięzcy, a wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy podziękowania za udział.

Organizatorzy zaprosili ich ponownie na konkurs na najlepsze ciasta i desery z malin do Malin już za rok.

 

Foto: Krzysztof Szustka

|