„Multiteka” na miarę XXI wieku uroczyście otwarta

Dorota Leń | Niedziela 08.06.2014 aktualizacja: 08.06.2014, 15:12
Nowoczesny budynek, wypożyczalnia dla dzieci i dorosłych wyposażona w najlepszej klasy meble i sprzęt oraz stanowiska z dostępem do elektronicznego zbioru bibliotecznego i Internetu, a także fonoteka oraz czytelnia, w której znajdują się fotele, sofy oraz stoliki pozwalające na relaks przy ulubionej lekturze oraz czasopiśmie… czyli mowa o nowo wybudowanej Gminnej Bibliotece Publicznej w Prusicach, dofinansowanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego, a także z budżetu Gminy Prusice.

W piątek 23 maja 2014 roku Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski dokonali uroczystego otwarcia nowo wybudowanej Gminnej Biblioteki Publicznej w Prusicach, która otrzymała nazwę „Multiteka”.  Nazwę nowej Biblioteki w Prusicach wybrali Mieszkańcy Gminy Prusice.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz, Poseł na Sejm RP Marek Łapiński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Starosta Milicki Piotr Lech, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Małgorzata Wojtyra, Starosta Trzebnicki Robert Adach oraz Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Prusice Zbigniew Ziomek. Nowy obiekt poświęcił ks. Proboszcz Bernard Świst, zaś uroczystość poprowadził Paweł Kościółek, a o program artystyczny zadbała klasa 2a z Zespołu Szkół w Prusicach.

 


 

TUTAJ MOŻNA OBEJRZEĆ RELACJĘ Z OTWARCIA MULTITEKI:

https://www.youtube.com/watch?v=nz3VAQfm2Z4

 


 

Pomieszczenia i do poczytania, i do posłuchania

Multiteka to nowoczesny, komfortowy obiekt o łącznej powierzchni 622 m kw. W budynku mieszczą się działy i agendy odpowiadające poszczególnym funkcjom biblioteki tj. wypożyczalnia dla dzieci i dorosłych wyposażona w ergonomiczne meble, 20 miejsc siedzących, znajdujących się między regałami, dużą ladę biblioteczną pośrodku, 5 stanowisk komputerowych z dostępem do elektronicznego zbioru bibliotecznego i Internetu, a także fonoteka wyposażona w 5 stanowisk do odsłuchiwania i 10 miejsc siedzących oraz czytelnia, w której znajdują się fotele, sofy oraz stoliki, pozwalające na relaks przy ulubionej lekturze czy czasopiśmie. W tym miejscu można będzie napić się kawy, herbaty oraz zjeść ciastko.

Szereg zajęć i atrakcji dla każdego

W sali konferencyjnej – wyposażonej w stoły, krzesła, sprzęt multimedialny – organizowane będą wystawy prac lokalnych artystów oraz wydarzenia artystyczne.

W budynku mieszczą się również biura administracyjne biblioteki oraz sala warsztatowa służąca spotkaniom członków Dyskusyjnego Klubu Książki Młodzieży, jak i organizacji zajęć Aktywny Senior w Bibliotece. Utworzone stanowiska komputerowe pozwolą na udzielanie pomocy osobom starszym w korzystaniu z usług e-administracji. Planowane są również zajęcia: typu Ikebana – sztuka układania kwiatów, Origami – sztuka składania papieru, bajko terapia, arteterapia i muzykoterapia.

Nowy budynek Multiteki dla mieszkańców gminy Prusice to atrakcyjne centrum wiedzy i kultury, w którym będzie można rozwijać swoje pasje i spędzić wolny czas na lekturze – zaznacza Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz dodając: – Poprzez tego typu inwestycje chcemy dotrzeć do tej przestrzeni publicznej, którą zagospodarowują ludzie, którzy kochają tą kulturę wyższą. Dlatego też inwestujemy we wszystkie te przestrzenie i mam nadzieję, że nam się to udało.

Nowy obiekt będzie w pełni spełniał standardy Certyfikatu Biblioteka +, a za jego posiadanie biblioteka dostanie dodatkowe punkty przy staraniu się o ministerialne dotacje na zakupy nowości i wyposażenie w przyszłości.

–  Jest to Biblioteka na miarę XXI wieku – podczas otwarcia podkreślała Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Prusicach Małgorzata Wojtyra.

Działania podejmowane w nowo utworzonym, komfortowym miejscu umożliwią pozyskanie nowych użytkowników i zwiększenie ich dotychczasowej liczby, będzie to miejsce w pełni dostosowane do potrzeb osób o różnych zainteresowaniach i dla każdej grupy wiekowej.

W efekcie podjętego przedsięwzięcia zostanie spełnionych wiele celów tj. stworzenie swoistego centrum życia społecznego, kulturalnego i informacyjnego Gminy Prusice, stanowiącego element szerszej infrastruktury kulturalnej, stworzenie dogodnych, odpowiadających obowiązującym standardom warunków korzystania z usług bibliotecznych, zapewnienie dostępu do biblioteki i swobodnego poruszania się osobom niepełnosprawnym. To także stworzenie możliwości zatrudnienia w sferze kultury, utworzenie miejsc pracy w tym bibliotekarzy, wzrośnie liczba zbiorów książek i powstaną warunki do ich przechowywania i zabezpieczenia. Powstanie możliwość organizacji różnego rodzaju konferencji, szkoleń, wystaw i innych imprez kulturalnych sprzyjających integracji środowisk lokalnych.

Pamiętamy Gminę Prusice, w której wydawało się, że nic nie może się udać, a od pewnego momentu zaczyna się udawać prawie wszystkopodkreślał Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dodając:Dla mnie bardzo istotne jest, aby właśnie miejscowości do 15 tys. mieszkańców rozwijały się i były „metropoliami”. To jest bardzo istotne, aby posiadały wszystkie te usługi, które posiadają duże miasta, oczywiście w innej skali. Cieszę się z tego kina cyfrowego, które właśnie powstało w Prusicach, dlatego, że ważne jest, aby nie trzeba było jeździć do dużego miasta, żeby było można zobaczyć dobry film, żeby było można spotkać się z interesującymi ludźmi, zaś z Multiteki żeby było można przeczytać lub wypożyczyć interesującą książkę.


Warto zaznaczyć, że Multiteka, to kolejny obiekt kulturalno – sportowy oddany w tym roku do użytku dla Mieszkańców Gminy Prusice i nie tylko. W styczniu otworzono Prusickie Centrum Fitness, od marca działa Prusicki Obiekt Multifunkcyjny.

Myślę, że wizyta Pana Ministra Bogdana Zdrojewskiego jest jakby potwierdzeniem tego, że warto Prusice zauważać na mapie Dolnego Śląska, jak i całego kraju – zaznaczył podczas otwarcia Multiteki Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Prusice Zbigniew Ziomek.

Gmina Prusice na „Budowę Gminnej Biblioteki Publicznej w Prusicach” otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Całkowity koszt inwestycji to ponad 2,2 mln zł. Prawie milion złotych pozyskano z programu „Biblioteka +” z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a trzysta tysięcy zł. od Marszałka Województwa Dolnośląskiego, reszta to środki z budżetu gminy Prusice.

|