MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI

Dorota Leń | Sobota 24.11.2012 aktualizacja: 24.11.2012, 12:42
16 listopada 2012 r. uczniowie Zespołu Szkół w Prusicach po raz pierwszy wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Święto to zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1995 r. w związku z szerzącą się na świecie falą przemocy, rasizmu i nietolerancji religijnej oraz kulturowej. To właśnie 16 listopada 1995 r. UNESCO przyjęło Deklarację na Temat Zasad Tolerancji, dlatego w tym dniu tak dużo mówi się o szacunku i akceptacji dla wszystkich ras, religii i różnorodnych kultur na świecie.

W ramach obchodów Dnia Tolerancji, zainicjowanego w Zespole Szkół w Prusicach przez Małgorzatę Adamczyk, uczennicę należącą do Samorządu Uczniowskiego  "Żaków", w szkole odbył się kolorowy manifest głoszący hasła akceptacji dla ras, subkultur oraz niepełnosprawności.

 W tym dniu uczniowie nosili emblematy z hasłem "Jestem tolerancyjny", na drzwiach każdej klasy przywieszone zostały plakaty promujące tolerancję, zaś na szkolnych korytarzach mogliśmy spotkać przedstawicieli różnych ras i kultur. Uczniowie 4 i 5 klas przywdziali stroje Murzynów oraz Hindusów, starsi uczniowie zaprezentowali popularne subkultury, między innymi emo, hip-hop, punk, metal, rock, country. Klasa 4a na przerwach częstowała bananami i mandarynkami, zaś 6a przygotowała stoisko promujące kulturę anglosaską, zapraszała do skosztowania ulubionej przez Brytyjczyków herbaty z mlekiem oraz słodkości, czyli babeczek i ciasta z angielską flagą.

Na 3 i 4 lekcji w holu szkoły odbyły się krótkie apele prowadzone przez członków Samorządów Uczniowskich - Martynę Majdę, Annę Słowińską, Małgorzatę Adamczyk oraz Elizę Szewczyk. w trakcie których uczniowie prezentowali wybraną przez siebie kulturę. Nastepnie kolorowy korowód przemaszerował do klas 1-3, gdzie najmłodsi mogli podziwiać oryginalnie wykonane stroje, posłuchać ciekawostek na temat danej rasy czy kultury. Pani dyrektor Dorota Borowiecka pochwaliła zaangażowanie uczniów, ale przede wszystkim ich tolerancyjną postawę.

Nad całym przedsięwzięciem pieczę sprawowały opiekunki Samorządów Uczniowskich, czyli Wioletta Drząszcz, Arletta Kuźmenko, Anna Karczowska i Dorota Powązka-Baranowska.

 

                                                                                                          Anna Karczowska

|