Marzenie mieszkańców stało się rzeczywistością

Dorota Leń | Wtorek 02.09.2014 aktualizacja: 25.09.2014, 09:16
Sołectwo Raszowice - Zakrzewo od soboty 30 sierpnia 2014 roku ma uroczyście otwartą przez Burmistrza Miasta i Gminy Prusice Igora Bandrowicza, nowo wybudowaną świetlicę wiejską w Zakrzewie wraz z parkingiem, placem zabaw oraz ścieżką zdrowia tzw. „siłownią zewnętrzną” i elementami małej architektury. Nowe miejsce nie tylko uatrakcyjni wieś, ale stanie się również doskonałym miejscem integracji i aktywizacji społeczności lokalnej.

Jednym z założeń Burmistrza Miasta i Gminy Prusice Igora Bandrowicza oraz Radnego Miasta i Gminy Prusice Janusza Łesaka było spełnienie największego marzenia, o którym mieszkańcy Sołectwa Raszowice – Zakrzewo marzyli od dawien dawna – czyli budowa świetlicy wiejskiej wraz z placem zabaw i inną infrastrukturą techniczną.

Jak można zauważyć ich marzenie stało się rzeczywistością, gdyż zostało nie dawno zakończone i zrealizowane, a tym samym Gmina Prusice ma kolejny obiekt który realizuje hasło „Dobre pomysły w praktyce”.

Uroczyste otwarcie z chlebem i przecięciem wstęgi

W sobotę 30 sierpnia 2014 roku podczas Dożynek Gminnych 2014 w Zakrzewie odbyło się uroczyste otwarcie nowej świetlicy wiejskiej w Zakrzewie wraz z parkingiem, placem zabaw oraz ścieżką zdrowia tzw. siłownią zewnętrzną i elementami małej architektury.

Wybudowana świetlica wiejska wraz z zagospodarowaną przestrzenią nie tylko uatrakcyjni wieśpodkreśla Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz dodającTen obiekt stanie się również doskonałym miejscem integracji i aktywizacji społeczności lokalnej.


Podczas otwarcia gospodarze na czele z Sołtysem Kazimierzem Koziełko przywitali gości tradycyjnym chlebem dożynkowym. Uroczystego przecięcia wstęgi i otwarcia nowego obiektu dokonali Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz, Poseł na Sejm RP Marek Łapiński, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Prusice Kazimiera Rusin,  Radny Miasta i Gminy Prusice Janusz Łesak, radny powiatowy Sławomir Zarentowicz oraz sołtys Kazimierz Koziełko. W uroczystości wzięli udział również Sekretarz Miasta i Gminy Prusice Grzegorz Terebun, Skarbnik Miasta i Gminy Prusice Konrad Buczek, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Prusice Zbigniew Ziomek wraz z Radnymi Miasta i Gminy Prusice, pracownicy UMiG oraz zaproszeni goście, a także mieszkańcy wsi, którym to nowy obiekt ma służyć na lata. Poświęcenia nowego obiektu gminnego dokonał ks. Dziekan Tadeusz Kosior.

 

Świetlica z placem zabaw, siłownią ogrzewana pompą ciepła

Budowę świetlicy wiejskiej rozpoczęto 18 lutego 2014 roku. Wykonawcą inwestycji była firma Jarosław Busz Zakład Budowlany Elios II z miejscowości Kuczyna.

Nowa świetlica została wyposażona w pompę ciepła, która zużywając ok. 2,5 kW energii elektrycznej oddaje 13 kW energii cieplnej, a także nie wymaga żadnej obsługi prócz przeglądu raz na rokzaznacza Burmistrz Igor Bandrowicz dodając:Budynek świetlicy został doskonale ocieplony – 16 cm warstwy izolacyjnej na ścianach i 25 cm na stropie, a to powoduje niskie koszty eksploatacji obiektu. Świetlica posiada przestronny taras, a cały obiekt w pełni został dostosowany dla osób niepełnosprawnych.


Cały teren przy nowej świetlicy wiejskiej w Zakrzewie posiada oświetlenie zewnętrzne - stylowe latarnie. Przy świetlicy powstał parking z 17 miejscami parkingowymi, plac zabaw oraz ścieżka zdrowia. Plac zabaw, jest zarówno dla najmłodszych dla których przeznaczone są nowoczesne urządzenia: piaskownica, bujaki, huśtawki, urządzenia wielofunkcyjne oraz karuzele, jak i dla dorosłych, gdyż został wyposażony w trzy wielofunkcyjne stanowiska do ćwiczeń siłowych. Zainteresowani będą mogli na nich ćwiczyć m.in. ręce, nogi, plecy, mięśnie, mięśnie brzucha oraz uprawiać ćwiczenia aerobowe. Na ścieżce zdrowia dla aktywnych czekają poręcze gimnastyczne, słupki do slalomów, płotki do przeskoków, drabinka pozioma oraz zestaw brzuch. Przy świetlicy zainstalowano również elementy małej architektury takie jak: ławki, kosze na śmieci oraz tablica informacyjna.

Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Budowa świetlicy wiejskiej oraz niezbędnej infrastruktury technicznej wraz z zagospodarowaniem terenu w miejscowości Zakrzewo”.


Całkowita wartość tak wspaniałej inwestycji to 1 281 660,00 zł, w tym dofinansowanie pozyskane przez Gminę Prusice w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w kwocie 500 000,00 zł.

Zyskali również nową drogę!

Kolejną ważna inwestycją dla Mieszkańców wsi Raszowice – Zakrzewo o którą walczył w imieniu mieszkańców wsi ich przedstawiciel Radny Janusz Łesak była zrealizowana w 2014 roku inwestycja drogowa dotycząca przebudowy drogi Raszowice – Aleksandrowice, która została sfinansowana z Budżetu Miasta i Gminy Prusice w kwocie ponad 329 tys. zł. Inwestycja miała na celu podniesienie komfortu jazdy oraz bezpieczeństwa mieszkańców.

|