Malowniczy teren i renowacja pomnika

Dorota Leń | Niedziela 25.03.2012 aktualizacja: 25.03.2012, 12:43
Po rewitalizacji otoczenia pomnika w Prusicach przy ul. Żmigrodzkiej powstanie malowniczy teren, gdzie będzie można się wybrać na spacer, a w okresie wiosenno – letnio – jesiennym bardzo mile spędzić czas na swieżym powietrzu. Również wieczorami teren będzie dobrze oświetlony, a jednocześnie bezpieczny.

Teren przy pomniku “Ku czci poległych na wojnach” przy ul. Żmigrodzkiej w Prusicach zostanie odnowiony, a pomnik odrestaurowanu. Obecnie miejsce pozostawiające wiele do życzenia, gdyż w otoczeniu pomnika znajduje się stara nawierzchnia porośnięta chwastami oraz zniszczone klomby w narożkach. Jednak po rewiatlizacji będzie jak nowe.

Pomnik wazny dla Prusiczan

Pomnik odgrywa bardzo ważną rolę w historii Prusiczan, gdyż w formie obelisku poświęcony był poległym mieszkańcom Prusic w I Wojnie Światowej. Natomiast w latach 90 – tych został zaadaptowany przez polskie społeczeństwo. Jak informują pomysłodawcy projektu sama bryła pomnika nie ulegnie znacząco zmianie.

– W ramach renowacji obiekt zostanie oczyszczony i zostaną w nim odtworzone brakujące elementy w formie dwóch mieczy z brązu, a tablica będzie przełożona na prawy bok – informuje Burmistrz Igor Bandrowicz, dodając: – Zostanie wyryty na niej nowy napis o treści “Ku Pamięci Poległych Mieszkańców Prusic w Walce o Niepodległość Ojczyzny”, a w kamieniu będzie wykonany nowy orzeł.

 

Teren jak nowy

W ramach inwestycji zostanie odrestaurowany pomnik, który będzie otaczać placyk w kształcie trapezu wykonany z nawierzchni granitowej. Na jego obrzeżach zostaną zainstalowane ławki do odpoczynku. Natomiast po obu stronach znajdą się kule granitowe, które będą miały charakter dekoracyjno – grodzący. Po prawej stronie znajdzie się tablica informacyjna, na której odwiedzający Park przeczytają historię tego terenu. Za nią będzie znajdował się stojak na rowery i ławka wraz z koszem na śmieci. Gdy będziemy wchodzić na alejkę będzie nas witał lew  trzymający herb Prusic. Nie tylko wygląd terenu będzie dość ciekawy i interesujący. Identycznie sytuacja ma się w układzie roślinności.  Osnową dla nowych nasadzeń będzie kształt trapezu tuż przy linii placyku. Na tym fragmencie zostaną posadzone krzewy ozdobne o czerwonym i białym zabarwieniu liści, co będzie podkreslało historyczny charakter tego miejsca.  W Parku zostanie też zainstalowane oświetlenie.

Jak się okazuje obszar przy pomniku jest objety ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, jednak sam pomnik nie jest w rejestrze zabytków.

- Teren po rewitalizacji i renowacji pomnika stanie się bardzo ciekawy i atrakcyjny – podkreśla Burmistrz Igor Bandrowicz, dodając: –  Miejsce będzie nie dość że nowe i jak z obrazka, to jeszcze piękne i bezpieczne.

Według kosztorysu inwestorskiego Rewitalizacja Otoczenia Pomnika – zagospodarowanie Parku będzie kosztowało ponad 100 tys. zł.

|