Kazania Piotra Skargi u św. Jakuba w Prusicach

Dorota Leń | Niedziela 23.09.2012 aktualizacja: 23.09.2012, 19:24
Anna Romantowska, Katarzyna Bochyńska – Wojdył, Robert Grudzień i Chór „Vox Domini” to artyści, którzy wystąpili w niedzielę 2 września w Kościele św. Jakuba w Prusicach w ramach XIX edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej.

W ostatni weekend sierpnia w Bazylice Św. Jadwigi w Trzebnicy koncertem Marcina Wyrostka rozpoczęła się XIX edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej.

Tegoroczna edycja Festiwalu została dofinansowana ze środków Województwa Dolnośląskiego i odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca oraz Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego Mariana Gołębiewskiego. Patronat Regionalny nad Festiwalem objął wieloletni przyjaciel Festiwalu Poseł na Sejm Rzeczypospolite Polskiej Marek Łapiński.

Organizatorem tegorocznej edycji, tak samo jak poprzedniej jest specjalnie powołana Kapituła Organizacyjna na czele której stoi Jan Buczek – twórca i organizator Festiwalu w latach 1994 – 2010. W skład Kapituły wchodzą: marszałek województwa, starostowie powiatów oraz  włodarze gmin, w których odbywają się koncerty festiwalowe, m.in.: Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz, a także księża.

Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Robert Grudzień, zaś Dyrektorem Organizacyjnym Dominika Łasica ze Starostwa Powiatowego w Trzebnicy.

Wielcy artyści w prusickiej świątyni

W ramach festiwalu dwa koncerty zaplanowano na terenie Gminy Prusice. Jeden z nich odbył się w niedzielę 2 września br. w Kościele Św. Jakuba w Prusicach pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Prusice Igora Bandrowicza.

Licznie zgromadzeni melomani mieli okazję posłuchać „Kazania Piotra Skargi” w wykonaniu aktorki filmowej i teatralnej Anny Romantowskiej, które zachwyciły zgromadzoną publiczność w świątyni.

Do wspaniałej recytacji dołączył niesamowity koncert sopranistki Katarzyny Bochyńskiej – Wojdył wraz z akompaniamentem organowym Roberta Grudnia.

Jednak suppord przed tak wspaniałymi gwiazdami należał do prusickiego Chóru „Vox Domini”, który powstał w 2008 roku z inicjatywy Renaty Cybulskiej – Kaczałko dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Prusicach. Dyrygentem zespołu jest Wojciech Magnucki z Sobótki. W skład chóru wchodzą amatorzy, pasjonaci śpiewu, a jego repertuar obejmuje szeroką gamę utworów o charakterze religijnym, patriotycznym i okolicznościowym. W 2009 roku chór  po raz pierwszy wystąpił jako współorganizator III Ogólnopolskiego Przeglądu Pieśni Sakralnej Vox Domini w Prusicach. Ponadto bierze aktywny udział w wydarzeniach kulturalnych Gminy, jak również powiatu trzebnickiego. Chórzyści swoim śpiewem uświetniają także uroczystości kościelne poprzez koncerty np. kolędowe, wielkopostne jak również związane z pamięcią o Ojcu Świętym Janie Pawle II. Członkom chóru przyświeca cel kultywowania kultury, tradycji i zwyczajów narodowych, poprzez śpiew.

Koncert w Kościele Św. Jakuba w Prusicach to nie jedyny koncert, który zaplanowano w ramach Festiwalu w Gminie Prusice.  Już w niedzielę 30 września w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Strupinie  odbędzie się kolejny koncert Festiwalowy, na którym wystąpi Katarzyna Stankowska z piosenkami W. Szpilmana „Nie ma szczęścia bez miłości”.

|