Igor Bandrowicz najlepszym Burmistrzem na Dolnym Śląsku

Dorota Leń | Sobota 14.12.2013 aktualizacja: 14.12.2013, 14:46
Burmistrz Miasta i Gminy Prusice zwyciężył w Plebiscycie Gazety Wrocławskiej na Najlepszego Burmistrza na Dolnym Śląsku. Jego sukces to efekt ciężkiej pracy przez ostatnie trzy lata kadencji na stanowisku włodarza Gminy Prusice. O tym co się udało zrobić, jakie inwestycje zrealizowano, co się zmieniło na prusickich drogach, jak wygląda nowe oblicze kulturalno- sportowe Gminy Prusice można się dowiedzieć w rozmowie z Burmistrzem Igorem Bandrowiczem.

Prusice24.pl: 10 grudnia 2010 roku objął Pan stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Prusice. Dzisiaj mijają trzy lata, a o Gminie Prusice słyszy się wiele dobrego i mówi się „Gmina Przyjazna Mieszkańcom”. W związku z tym co się zmieniło ?

Igor Bandrowicz: – Tak to już są 3 lata jak ten czas szybko leci… Cieszy fakt, że o Gminie Prusice mówi się ostatnio w samych superlatywach. Bardzo trudno jest się przebić wśród konkurencji gmin na mapie Dolnego Śląska. To zasługa całego zespołu jaki udało nam się stworzyć w gminie i we wszystkich jednostkach podległych, a także ciężka praca  Rady Gminy  na czele z Przewodniczącym  Zbigniewem Ziomkiem oraz oczywiście mieszkańców, którzy partycypują przy podejmowaniu najważniejszych dla nas decyzji. Ten hybrydowy model zarządzania  stworzony z pracowników samorządowych, radnych, sołtysów  oraz ekspertów z zewnątrz w końcu przynosi zamierzone efekty i mam nadzieje, że realnie wpłynie na to, że  w naszej małej ojczyźnie będzie się lepiej żyło.

Jak to powiedział Paul Drucker guru zarządzania większa część tego co nazywamy zarządzaniem polega na utrudnianiu innym pracy. Zgadzam się z tymi słowami. To utrudnianie w moim przypadku zawsze ma cel nadrzędny czyli poprawę jakości życia mieszkańców naszej gminy. Jeżeli w jakiś sposób ktoś z naszego zespołu odebrał  to osobiście to bardzo przepraszam.

Cieszę się także, że nasza gmina coraz częściej pojawia się w publikacjach oraz w mediach. I dochodzą do mnie sygnały, że coraz więcej ludzi na Dolnym Śląsku zna naszą gminę i potrafi powiedzieć gdzie znajdujemy się na mapie województwa.

Gmina Przyjazna Mieszkańcom to hasło – misja, które  zaczęliśmy promować w 2011 roku. Stało się ono naszym wyznacznikiem jakości usług jakie chcielibyśmy świadczyć mieszkańcom. Mam nadzieje że po tych 3 latach choć trochę staliśmy się przyjaźni dla lokalnej społeczności.  Pytanie o to co się zmieniło proponuję zadać ludziom, którzy tutaj mieszkają bo to oni są dla nas wyznacznikiem zmian. 

Lata 2011 – 2013 to dla samorządu prusickiego czas wielu inwestycji. Władze Gminy Prusice stawiają na bezpieczeństwo mieszkańców poprzez inwestowanie w infrastrukturę drogową. Jakie drogi przez ten czas zostały wyremontowane?

Igor Bandrowicz: – Bezpieczeństwo podzieliłbym tutaj na 3 sektory. Pierwszy z nich to rzeczywiście inwestycje w infrastrukturę drogową, drugi to oświetlenie naszej gminy oraz trzeci to utrzymanie porządku i ładu  publicznego za który odpowiedzialna jest nasza straż miejska. I chciałbym tutaj zacząć właśnie od straży miejskiej. W swoim programie wyborczym miałem punkt pod nazwą likwidacja straży miejskiej w zamian za utworzenie w Prusicach 24- godzinnego komisariatu  policji. W ubiegłym roku zweryfikowaliśmy te plany mając wiedzę, że w powiecie trzebnickim nie ma szans na czwarty komisariat. Dziś chciałbym aby to straż miejska bezpośrednio wpływała na podniesienie bezpieczeństwa w naszej gminie,  spełniała rolę całodobowego komisariatu policji. Oni sami zarabiają na siebie. W dwóch ostatnich latach są to przychody rzędu 1,3 – 1,5 miliona złotych z czego około 35% przeznaczamy na utrzymanie straży miejskiej, a pozostałą kwotę - ponad 1 milion złotych rocznie przeznaczamy na inwestycje związane z infrastrukturą drogową, dzięki temu mamy przysłowiowe „dwie pieczenie na jednym ogniu”

 W latach 2011-2013 udało nam się wyremontować kilkanaście dróg gminnych na kwotę ponad 10,2 mln złotych.

W 2011 roku wydano na drogi 7 003 778,19 zł, w tym wykonano: odtworzenie dróg w 5 miejscowościach 3 560 124,87 zł ( w tym 2 770 325,52 zł Obręb Prusice), droga w Pietrowicach Małych 177 282,95 zł, droga Skokowa – Piotrkowice 2 761 539,29 - Budowa łącznika ul. Żmigrodzkiej i ul. Wrocławskiej w Skokowej  13 506,85 zł, remont nawierzchni i budowa kanalizacji deszczowej ul. Kwiatowa Strupina  438 815,53 zł.

W 2012 roku wydano na drogi 1 762 793,59 zł, w tym wykonano: remont drogi w Budziczu 251 835,64 zł, remonty dróg Prusice 11 000 zł, remont drogi Jagoszyce – Budzicz 31 142,70 zł, budowa drogi Krościna Mała 457 521,11, remont drogi ul., Strażacka w Skokowej 45 104,46 zł, przebudowa drogi we Wszemirowie 931 908,68 zł.  

Jak na razie w 2013 roku wydano 1 523 959,20 zł, w tym: przebudowa dróg w miejscowości Wilkowa  959 000 zł, utwardzenie drogi Górowa, utwardzenie drogi Świerzów 87 609,50 zł, Strupina naprawa dróg (Żurek) 8 000 zł, remont drogi Rynek Strupina 29 731,84 zł, droga w Ligotce 67 075,99 zł oraz przebudowa drogi do Orlika w Skokowej 58 241,87 zł.

Gmina Prusice to nie tylko drogi gminne, ale również drogi powiatowe. W tym miejscu pragnę podkreślić, że bardzo dobrze współpracuje mi się z radnymi powiatowymi, całym zarządem powiatu oraz dyrektor zarządu dróg powiatowych Sabiną Misiak.  Udało nam się w tej kadencji wyremontować drogę miedzy Borówkiem a Prusicami, wybudować chodnik w Jagoszycach, drogę łączącą Piotrkowice z Pększynem, krótki odcinek ulicy Prusickiej w Skokowej.  Jesteśmy w  trakcie budowy chodnika łączącego Kopaszyn ze Świerzowem. Mam także słowo Starosty Roberta Adacha, że w przyszłym roku dokończy inwestycje chodnikowe  w Pększynie i Piotrkowicach, o które bardzo zabiegał radny Janusz Łesak i Sławomir Tomaszek.

Jesteśmy także  w fazie zakończenia prac projektowych nad budową chodnika w miejscowości Skokowa i Strupina. Inwestycja ta połączy te dwie miejscowości. Prace projektowe trwały od 2011 roku.

Inwestycje wraz z przebudową drogi wojewódzkiej 342 pomiędzy Brzeźnem a Strupiną chcemy realizować wspólnie z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei w  2014 roku. Na realizacje inwestycji drogowej pieniądze wyłoży Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec.

Jeżeli zaś chodzi o drogi krajowe,  walczymy też mocno o oświetlenie wszystkich  skrzyżowań na drodze krajowej numer 5. W tym celu jeszcze w tym roku będziemy mieć gotowy projekt budowlany na realizację tej inwestycji. Oprócz tego od 2012 roku projektujemy także oświetlenia w poszczególnych miejscowościach Gminy. Kompletną dokumentację projektową na  całość mamy mieć jeszcze w tym roku.  Natomiast już teraz prowadzone są rozmowy z zarządem Tauronu we Wrocławiu o możliwości sfinansowania przez nich naszych inwestycji. Informację mamy mieć do końca tego roku. Jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli to realizację inwestycji rozpoczniemy w roku 2014.

 

Gmina Prusice nazywana jest „wzorem gospodarności”, a minione trzy lata i ogrom sporej pracy to również szereg wyróżnień, tytułów i nagród. Co uważa Pan jako Burmistrz za największy sukces Gminy?

Igor Bandrowicz: – Wszystkie wyróżnienia są dla mnie bardzo ważne, a w szczególności do najważniejszych należą: Laur Ekoprzyjaźni za 2011 dla Gminy Prusice i wyróżnienie miesięcznika EKONATURA, Ranking Tauron Eko Gmina 2012 – Laureat i lider województwa dolnośląskiego w działaniach proekologicznych, Ranking Rzeczpospolitej 2012 – kategoria gmin miejsko wiejskich – 2. Miejsce na Dolnym Śląsku, 8. W Polsce, 5. Miejsce w Rankingu Śląska Super Gmina Miesięcznika „Wrocławianin”, Perła Samorządu 2012 dla najlepszego włodarza i najlepszego samorządu, Złota @ 2012 – Samorządowy Lider Cyfrowej Polski – kategoria Lider Cyfrowej Administracji; Nominacja do Dolnośląskiego Klucza Sukcesu 2012 w kategorii gmin miejsko – wiejskich i miejskich oraz Ranking Rzeczpospolitej 2013 – kategoria gmin miejsko wiejskich – 3. Miejsce na Dolnym Śląsku, 12. w Polsce. Do tych sukcesów kilka dni temu dołączył jeszcze jeden Tytuł Najlepszego Burmistrza na Dolnym Śląsku w Plebiscycie Gazety Wrocławskiej.

Kultura w Prusicach zmienia swoje oblicze nie tylko pod względem inwestycyjnym, ale także pod względem oferty skierowanej do każdego pokolenia. Jak to wygląda? Co w najbliższym czasie czeka na Mieszkańców Gminy? Jakie działania wprowadzono dla młodzieży?

Igor Bandrowicz: – Tak dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało nam się wdrożyć dwa duże projekty inwestycyjne. Chodzi tutaj o przebudowę GOKiS pod salę widowiskowo- kinową  oraz budowę tuż przy Zespole Szkół w Prusicach Medioteki. Także posiłkujemy się tutaj pieniędzmi z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz regionalnego programu operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.  

Zaraz po objęciu stanowiska burmistrza zauważyłem problem, że w naszej szkole wybudowanej za 25 mln złotych nie ma miejsca, gdzie można byłoby przeprowadzić apel dla wszystkich dzieci. Dziś właśnie dzięki tym inwestycją ten problem przestaje istnieć.

Chcielibyśmy, aby oferta kulturalna w naszej gminie była skierowana do wszystkich grup wiekowych. Jeżeli chodzi o osoby starsze to cieszę się, że  powstał u nas Uniwersytet Trzeciego Wieku. Tutaj bardzo serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego stowarzyszenia, a szczególnie Państwu Mielniczek.

Bardzo mocno w imprezach kulturalnych wspierają nas wszystkie stowarzyszenia działające  w poszczególnych miejscowościach. O ich dobro zawsze bardzo walczą dwie kobiety w radzie gminy mówię tutaj o Wiesławie Anioł i  Ani Dyjak.

Cały czas chcemy dawać młodzieży alternatywę nie tylko sportową, ale także kulturalną jak spędzać czas. Niech wybiorą sami i niech nie będzie to telewizor czy dyskoteka.

Parafrazując Fryderyka Nietzsche, który powiedział – żyjemy w czasach, w których kulturze grozi, że zginie od nowoczesnych środków kultury. Mam nadzieje, że to naszej kulturze nie grozi. A co w najbliższym czasie? Na pewno chcielibyśmy już od stycznia uruchomić nasze kino, a 13 marca 2014 roku  zapraszam Państwa do Zespołu Szkół w Prusicach na kolejny wieczór dobrego humory, tym razem z Kabaretem Neonówka.

Niektóre ze świetlic wiejskich zostały zastane w 2010 roku w fatalnym stanie. Co się od tego czasu zmieniło w tym zakresie? Czy powstały nowe lub wyremontowane obiekty na wsiach?

Igor Bandrowicz: – Tak rzeczywiście stan niektórych świetlic był i nadal jest opłakany. W ciągu tych 3 lat udało się nam pozyskać dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i wyremontować świetlicę w Ligocie Strupińskiej oraz Górowie.  Mamy podpisane umowy na dofinansowanie w kwocie prawie 1,3 miliona złotych na kolejne trzy świetlice w Zakrzewie, Piotrkowicach oraz Krościnie Wielkiej. W tym roku zaczęliśmy także remonty mniejszych świetlic, wśród nich zostanie wyremontowana świetlica w Jagoszycach. A kolejne już czekają na remonty mówię tutaj o świetlicach w Kopaszynie, w Borowie i w Kaszycach Wielkich.

Jednym z Pana autorskich projektów w trakcie kampanii wyborczej była budowa ścieżek rowerowych. Gmina Prusice jest Liderem partnerskiego projektu „ Budowa ścieżek rowerowych trasą dawnej kolei wąskotorowej w powiatach trzebnickim i milickim”. Jak wyglądają prace nad tym projektem i kiedy w naszej Gminie pojawią się pierwsze kilometry wybudowanej ścieżki rowerowej?

Igor Bandrowicz: – Nie to wspólny  projekt, który urodził się na spotkaniu z Robertem Adachem Starostą Trzebnickim i Piotrem Lechem Starostą Milickim, kiedy byłem już burmistrzem. Nie myślałem o tym w kampanii wyborczej bo wiedziałem, że w gminie Prusice są pilniejsze sprawy do zrealizowania.  Natomiast teraz gdy pojawiła się szansa na realizację tej inwestycji z pieniędzy unijnych  z nowego rozdania 2014-2020 to projekt jest jak najbardziej priorytetowy. Dokumentacja projektowa na około 100 km odcinek ścieżki rowerowej ma być gotowa pod koniec pierwszego kwartału 2014 roku. Cieszy mnie także fakt, że projektem zainteresował się burmistrz Wołowa Dariusz Chmura, gdyż dla mieszkańców gminy Prusice to dodatkowe kilometry tras w stronę Wołowa, a dalej Lubiąża.

Byliśmy także ostatnio u Marszałka Województwa Dolnośląskiego i przekazał nam bardzo ciekawą informację, że być może Urząd Marszałkowski będzie robił projekt pod nazwą „Autostrady rowerowe Dolnego Śląska” i nasz projekt będzie jednym z korytarzy tego właśnie projektu. Kiedy pierwsze ścieżki ? Moim marzeniem jest rok 2014, ale czy się uda czas pokaże.

Co się zmieniło w dziedzinie sportu? Ruszył autorski program „Prusicki Orzełek”, a także powstaje Prusickie Centrum Fitness, jakie zmiany zostały jeszcze wprowadzone?

Igor Bandrowicz: – W tej przestrzeni cieszy mnie fakt, że jest tak duże zainteresowanie w naszej gminie sportem. Udało nam się także zamknąć temat dofinansowań dla stowarzyszeń sportowych. Dziś każde z nich mam nadzieje jest usatysfakcjonowane z otrzymywanej dotacji. Jeśli chodzi o Prusickie Centrum Fitness to chciałbym, aby służył zarówno szkole do południa, a mieszkańcom popołudniami i w weekendy. Kończymy pracę nad tym projektem i mam nadzieję że po 15 grudnia PCF będzie do dyspozycji dla mieszkańców naszej gminy.

Wspólnie z dużą halą sportową nasz fitness da możliwość uprawiania sportów nawet wtedy kiedy aura nam nie sprzyja.

Natomiast na sezon wiosenno - letni w 2014 roku szykujemy kolejne inwestycje, czyli kontynuacje projektu Prusicki Orzełek, gdyż warto podkreślić, że w lipcu 2013 roku został otworzony pierwszy tego typu obiekt w naszej Gminie – w Ligotce.

Orzełki mają mieć wszystko to co najlepszego  miały w sobie kompleksy  z projektu rządowego „ORLIK Moje Boisko 2012” oraz boisk wielofunkcyjnych, natomiast ich budowa będzie dużo tańsza. Kolejne Orzełki powstaną w Piotrkowicach Wielkich, Strupinie oraz w Krościnie Wielkiej.

W 2014 roku rozpocznie się Budowa drogi S 5. Jakie to da korzyści Gminie Prusice?

Igor Bandrowicz: – To wspólny sukces samorządowców i parlamentarzystów z Powiatu Trzebnickiego.  Na początku 2013 roku na konwencie Wójtów i Burmistrzów, który miał miejsce w Prusicach podjęliśmy wspólne działania, aby przyśpieszyć procedury administracyjne związane z budową S5. Jak widać nasze starania nie poszły na marne i za chwilę będziemy mieli wyłonionego wykonawcę na ten 48 km odcinek. Gdybyśmy tego nie zrobili najprawdopodobniej dopiero procedura przetargowa rozpoczęłaby się w 2014 roku i trwała prawie rok. Dziś już Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest na etapie finalnym wyłonienia ostatecznego wykonawcy i mamy nadzieję że inwestycja fizycznie rozpocznie się w 2014 roku.  Cała budowa  tego odcinka ma potrwać około 30 miesięcy.  To ogromna szansa dla gminy Prusice, którą musimy wykorzystać. 

|