Góralsko – ludowe Dożynki Gminne w Krościnie Wielkiej

Dorota Leń | Niedziela 23.09.2012 aktualizacja: 23.09.2012, 16:19
Uroczysta Msza Św. Dziękczynna, obrzęd dożynkowy, konkursy i rywalizacja sołectw, konkurs na wieniec dożynkowy, stoiska Stowarzyszeń, chór Parafialno – Flisacki prosto z Pienin i kapela góralska z Zakopanego oraz występy lokalnych zespołów ludowych: „Górale z Pienin” z Krościny Wielkiej, „Strupinianie” i „Trzy Dęby z Borówka”, a także wspaniała atmosfera, ładna pogoda i spora publiczność, a także zabawa do późnych godzin nocnych to podsumowanie tegorocznego Święta Plonów w Krościnie Wielkiej.

Od lat okres sierpniowo – wrześniowy to czas świętowania zbioru plonów. W tym roku święto zbóż w naszej Gminie odbyło  się w sobotę 1 września w Krościnie Wielkiej.

Wjeżdżając do wsi wszystkich przybyłych gości witały przybrane domy i bramy w ozdoby dożynkowe, co świadczyło, że Sołectwo Krościna Wielka wraz z całą Gminą świętuje tegoroczne święto plonów.

Msza Św. z oprawą góralską

Uroczysta Msza Św. odbyła się na boisku przy świetlicy wiejskiej. Scena estradowa na kilka godzin zamieniła się w ołtarz polowy, na którym odbyła się dziękczynna Eucharystia, której przebieg uświetnił wspaniały występ i śpiew Chóru Parafialno – Flisackiego ze Sromowiec Niżnych.

Mszę Św. koncelebrował ks. Dziekan Tadeusz Kosior. Wspaniałą homilię wygłosił ks. Andrzej Majchrzak z Powidzka.

Przy stole eucharystycznym tego szczególnego dnia stanęli również ks. Proboszcz z Prusic Bernard Świst, ks. wikary Roman Siewiera, ks. Proboszcz ze Skokowej Kazimierz Czuczoła oraz gościnnie ks. Proboszcz ze Sromowiec Niżnych Marek Kądzielawy.

Rolnictwo, jak i chleb na naszych stołach powinno być polskie

Starostami tegorocznych dożynek byli: Albina Błońska i Sławomir Tomaszek, którzy jako pierwsi dokonali uroczystego otwarcia Święta Plonów i przekazali na ręce Burmistrza Igora Bandrowicza chleb dożynkowy z prusickich zbóż dojrzewających na prusickiej ziemi.

Włodarz Gminy za ten dar podziękował pięknymi słowami Jana Pawła II " Człowiek jest wielki nie przez to co ma, nie przez to kim jest, lecz przez to czym potrafi podzielić się z innymi”


Podczas swojego przemówienia Burmistrz bardzo serdecznie przywitał wszystkich zaproszonych gości i zgromadzonych w Krościnie Wielkiej, gościa honorowego Chór Parafialno – Flisacki ze Sromowiec Niżnych, ale w szczególności Rolników, gdyż Święto Plonów to właśnie ich dzień.

Drodzy Rolnicy, Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego Rolnika. Jest to czas na odpoczynek, po ciężkiej pracy. Tak jak dawniej, tak i dziś dożynki są po to, żeby przypomnieć o ciężkiej pracy Rolników, dzięki którym każdego dnia możemy mieć na naszych stołach polski chleb – zaznaczył Igor Bandrowicz dodając, że powinniśmy doceniać to co mamy najcenniejsze czyli nasze polskie rolnictwo: – Możemy nosić chińskie ubrania, możemy jeździć czeskimi autami, możemy oglądać japońskie telewizory, możemy gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskiego łososia, ale Rolnictwo to powinniśmy mieć polskie, po to, żeby na polskich stołach nigdy nie zabrakło polskiego chleba, czego życzę Państwu z całego serca.


Głos zabrał również Przewodniczący Rady Miasta i Gminy w Prusicach Zbigniew Ziomek, a także przedstawicielka Posłanki Beaty Kempy – Małgorzata Maksymowicz z Trzebnicy, która również skierowała słowa do Rolników.

Chleby i wieńce dla wybranych przez Sołectwa  

Korowód dożynkowi otworzyli prowadzący tegoroczne dożynki Artur Bagiński i Wioletta Drząszcz. 

W korowodzie dożynkowym poszczególne sołectwa wchodziły na scenę składając na ręce wytypowanych wcześniej przez siebie osób chleby i wieńce, a zespoły ludowe z niektórych Sołectw wykonały również specjalne utwory na tą okazję.

Najczęściej dzieła z tegorocznych plonów trafiały do Burmistrza Miasta i Gminy Prusice Igora Bandrowicza oraz Wiceburmistrz Kazimiery Rusin, a także Sekretarza Miasta i Gminy Prusice Grzegorza Terebuna, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Prusicach Renaty Cybulskiej – Kaczałko, radnych gminnych i powiatowych, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Haliny Kucznier,  Prezesa Banku Spółdzielczego Przemysława Andrzejewskiego.

 

Wszystkie wieńce, jak i chleby były przepiękne, a co za tym idzie dało się zauważyć, że wszyscy bez wątpienia włożyli w te wspaniałe dzieła i te świetne wypieki ogrom pracy i swojego serca.

 

Najpiękniejszy wieniec z Goli

Tradycją stało się już, że podczas święta plonów ocenia się również powstałe dzieła – wieńce dożynkowe z tegorocznych zbiorów przez Sołectwa. W tym roku było identycznie. Do konkursu przystąpiły 22 z 27 Sołectw Gminy Prusice: Borów, Gola, Pawłów Trzebnicki, Skokowa, Wilkowa, Brzeźno, Jagoszyce, Kaszyce Wielkie, Dębnica, Pększyn, Wszemirów, Krościna Mała, Piotrkowice, Cholewko, Zakrzewo, Ligotka, Borówek, Ligota Strusińska, Krościna Wielka, Świerzów, Strupnia, Górowo oraz Klub Seniora w Prusicach.

Komisja konkursowa w składzie: Kazimiera Rusin - Przewodnicząca komisji – Wiceburmistrz Miasta i Gminy Prusice,  Adela Socha - Członek komisji  przedstawiciel UMiG Prusice, Jan Mostek - Członek komisji przedstawiciel Dolnośląskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego w Trzebnicy oraz ks. Zdzisław Tokarski - Członek komisji – proboszcz Parafii św. Michała we Wszemirowie miała ciężki orzech do zgryzienia, gdyż wszystkie prace konkursowe były bardzo piękne. Jury oceniało wieńce dożynkowe w dwóch kategoriach zawartych w regulaminie: tradycyjny sposób wykonania wieńca oraz wartości artystyczne związane z kulturą robienia wieńców dożynkowych – zachowanie elementów tradycyjnych.

Po owocnej dyskusji i ciężkiej ocenie jury podjęło ostateczny werdykt i przyznało następujące miejsca i nagrody pieniężne:

I miejsce - sołectwo Gola - 500 zł

II miejsce - sołectwo Kaszyce Wielkie  - 400 zł

III miejsce - sołectwo Strupina - 300 zł

Przyznano równie po 120 zł dla każdego sołectwa, które brało udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Tradycją stało się również, że przyznane zostały nagrody specjalne za wieniec dożynkowy, ufundowane przez sponsorów (osoby fizyczne, prawne) w trakcie trwania konkursu:

  1. Dla sołectwa Pawłów Trzebnicki nagrodę pieniężną w wysokości 250 zł ufundował Bank Spółdzielczy Oborniki Śląskie
  2. Dla sołectwa Krościna Mała nagrodę pieniężną w wysokości 250 zł ufundował bank Spółdzielczy Oborniki Śląskie
  3. Dla sołectwa Górowo nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł ufundował rolnik Artur Dyjak

 

 

Wszystkim Sołectwom gratulujemy nagród i wyróżnień, a także zachęcamy do licznego udziału w konkursie za rok pozostałe Sołectwa, które w tym roku nie wykonały wieńców dożynkowych. A jak można zauważyć ciężka praca i trud jest wynagradzana.

Ludowe i góralskie rytmy na scenie

Po zakończeniu obrzędu dożynkowego, w trakcie, gdy pod sceną przy wieńcach dożynkowych obradowała komisja konkursowa, to na scenie zgromadzoną publiczność bawiły występy rodzimych zespołów i kapel ludowych, a także goście z Pienin i górale z Zakopanego.

Nasze ludowe utwory wykonali „Górale z Pienin” z Krościny Wielkiej, Kapela Ludowa „Strupinianie” oraz „Trzy Dęby” z Borówka.

Jeśli chodzi o melodie płynące prosto ze Sromowców Niżnych to Chór Parafialno – Flisacki zachwycił wszystkich zgromadzonych w Krościnie Wielkiej bez wyjątków. Zespół istnieje od lutego 2006 roku i powstał z inicjatywy ks. Proboszcza Marka Kądzielawy, nawiązując do tradycji chóru parafialnego z lat 60 – tych.  Chór liczy 29 osób podzielonych na cztery głosy. Chórzyści wykonali swoje wspaniałe utwory, które znajdują się na ich pierwszej płycie nagranej w tym roku. Płyta zawiera zarówno pieśni kościelne jak i tzw „próżniackie” – tradycyjne utwory, często śpiewane i znane tylko w Sromowcach Niżnych. Mogliśmy usłyszeć takie utwory jak: „Królowej swej” czy też „Gdzie Trzech Koron szczyt”.

Wszyscy zachwyceni góralską muzyką, którym sam koncert nie wystarczył mogli ze sobą zabrać do domów płytę chóru, którą było można u nich nabyć.

Jednak to nie jedyny akcent góralski na gminnych dożynkach, gdyż na scenie wystąpiła również kapela góralska z Zakopanego, a dokładniej Górale z Poronina. Muzycy swoim śpiewem, grą przeplataną ciekawymi tekstami zachwycili i rozgrzali serca publiczności, a także rozgrzali zgromadzonych do wspólnej zabawy, gdyż po zakończeniu części oficjalnej na wszystkich czekała zabawa taneczna do późnych godzin nocnych z zespołem „Weekend Band”.

Tradycyjne dojenie krowy

Jedną z atrakcji, a jednocześnie tradycji dożynkowych w Gminie Prusice było dojenie krowy na czas. Jako pierwszy dając przykład innym rozpoczął tę konkurencję włodarz Gminy, który w ciągu minuty wydoił 300 ml mleka.

 

Między sobą rywalizowali Radni, Sołtysi i Mieszkańcy Gminy, a zarazem i mężczyźni, i kobiety. I jak się okazało to w tej konkurencji zwyciężyło płeć piękna, która nie miała sobie równych.

Najwięcej bo aż 620 ml mleka wydoiła Joanna Wiraszka, radna powiatowa z Pawłowa Trzebnickiego.

Konkursy dla dzieci, zbiórka publiczna i licytacja

 W trakcie, gdy pod sceną dojono krowę, to na scenie trwały konkursu dla najmłodszych prowadzone przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Prusicach.  

W trakcie dożynek został również przeprowadzony konkurs przez Stowarzyszenie „Prusiczanin” dla dzieci i młodzieży, w którym nagrodą była dwudniowa wycieczka do Karpacza. Stowarzyszenie Prusiczanin pozyskało dofinansowanie z Zarządu Województwa Dolnośląskiego na realizację projektu pod tytułem „Wakacyjne wycieczki dla dzieci i młodzieży szlakami Dolnego Śląska od Powiatu Trzebnickiego przez Wrocław, Wałbrzych do stolicy Sudetów- Karpacza zarówno pieszo, jak i autokarowo”. W związku z tym w celu wyłonienia grupy dzieci na wycieczkę zgodnie z wnioskiem przeprowadzono test ze znajomości wiedzy o Gminie Prusice, Powiecie Trzebnickim i Województwie Dolnośląskim. Jak się okazało pytania były dość proste, gdyż wszyscy chętni wygrali wyjazd w góry.

W trakcie dożynek została również przeprowadzona przez Stowarzyszenie „Pruszczanin” zbiórka publiczna oraz licytacja, z których dochód został przeznaczony na projekt remontu dachu Kościoła Św. Józefa Oblubieńca w Prusicach. W trakcie licytacji zlicytowano m.in.: barana za 200 zł, obraz z Nokiami za 450 zł, a także obraz z martwą naturą, figurki z gipsem oraz uprzęże dla konia.

Borówek w konkursie Sołectw zdominował wszystkich

Podczas święta plonów nie zabrakło Zawodów Dożynkowych o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Prusice Igora Bandrowicza. W konkursie sołectw rywalizowało ze sobą osiem sołectw: Pawłów Trzebnicki, Wszemirów, Krościna Mała, Piotrkowice, Brzeźno, Strupina, Gola i Borówek w czterech kategoriach: trzepanie białek, noszenie sołtysa w kocu, strzał do opony i przebijanie widłami balona.

Bezkonkurencyjne w trzech pierwszych kategoriach okazało się Sołectwo Borówek, dla którego nagrody odbierał Sołtys, a zarazem Radny Miasta i Gminy Prusice Czesław Suchacki. Natomiast w ostatniej konkurencji czyli przebijaniu widłami balona najlepsi okazali się członkowie sołectwa PawłówTrzebnicki, dla których nagrodę odebrał Sołtys Marek Jodłowski.

 

Wszystkie konkurencje zarówno konkursowiczom, jak i dopingującym dostarczyły wiele emocji i dobrej zabawy.

Po ostatecznych podliczeniach okazało się,  że wśród najlepszych sołectw na najniższym miejscu na podium znaleźli się mieszkańcy Sołectwa Wszemirów, dla których Puchar odebrała Sołtys Dorota Olszańska.

Jako drudzy uplasowali się mieszkańcy Sołectwa Brzeźno wraz z Sołtysem Tomaszem Podobiński. Natomiast bezkonkurencyjne w całkowitym rozrachunku okazało się Sołectwo Borówek na czele z Sołtysem Czesławem Suchackim.

Stoiska z lokalnymi smakołykami i catering z grillem

Oczywiście nie zabrakło stoisk Stowarzyszeń, które zadziwiały swoją atrakcyjnością i pomysłowością różnorodnych smakołyków. Na stoiskach:  „Aktywnych” z Pawłowa Trzebnickiego, „Skokowiaka”, „ Pozytywnie Nakręconych ze Wszemirowa”, „Młodzieży z Budzicza”,  „Kroczynki” z Krościny Małej, Stowarzyszenia z Piotrkowic, Drużyny Harcerskiej Łatwopalni i Sołectwa Borówek spróbować pysznych smakowych, wspaniałych wypieków i doskonałych dla smaku nalewek.

Cateringiem zajmowało się Stowarzyszenie Prusiczanin, które serwowało przepyszne smakołyki z grilla: kiełbasa, karkówka, steki oraz pajda ze smalce i ogórkiem kiszonym, frytki, a także piwo.

 

Nie zabrakło również zamku dmuchanego, euro bungee czy też kulek dla najmłodszych, którzy bardzo chętnie na balonowych dmuchańcach spędzali czas.

Święto Plonów 2012 w Krościnie Wielkiej zostało uznane za kolejną bardzo udaną imprezę Gminy Prusice. Dopisała przepiękna pogoda, panowała wspaniała dożynkowa atmosfera, nie zabrakło doskonałej publiczności, a wszystkie konkursy, występy i stoiska wspaniale ze sobą współgrały i tworzyły niesamowitą całość.

Tak ogromny sukces imprezy to ogrom pracy wielu ludzi m.in: Burmistrza Miasta i Gminy Prusice,  Sołectwa Krościna Wielka – które gościło Święto Plonów u siebie, wszystkich pozostałych Sołectw i Sołtysów, delegacji dożynkowych i Rolników, którym należy się  WIELKIE DZIĘKUJĘ. 


|