Gmina Prusice inwestuje w infrastrukturę drogową

Dorota Leń | Niedziela 23.03.2014 aktualizacja: 23.03.2014, 16:18
Drogi, chodniki i oświetlenie drogowe to najbardziej oczekiwane inwestycje przez mieszkańców Gminy Prusice. Podobnie jak w latach poprzednich w budżecie na 2014 rok ujętych jest wiele inwestycji drogowych.

W pierwszym kwartale bieżącego roku zakończy się budowa  chodników w trzech miejscowościach w Gminie Prusice.

Chodnik łączący Kopaszyn – Świerzów pod koniec kwietnia


Przy drodze powiatowej chodnikiem połączony zostanie Kopaszyn ze Świerzowem. Inwestycja prowadzona jest przez Zarząd Dróg Powiatowych i przebiega od początku Kopaszyna do końca Świerzowa. Odcinek ponad półtorakilometrowego chodnika zostanie wybudowany za kwotę ok. 300 tys. zł, w tym Gmina Prusice przeznaczyła 150 tys. dotacji do tej inwestycji. Realizacja chodnika Kopaszyn – Świerzów ma się zakończyć w kwietniu 2014 r.

Budzicz ma nowy chodnik


Kolejną miejscowością, w której został wybudowany i odebrany nowy chodnik jest Budzicz. Projekt został sfinansowany ze środków funduszu inicjatyw obywatelskich a wnioskodawcą było Stowarzyszenie Młodzież z Budzicza. Następnie Gmina Prusice złożyła wniosek do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” o dofinansowanie do budowy chodnika. Koszt budowy po przetargu wyniósł 262 tys. zł, a gmina otrzymała ok. 154 tys. zł dofinansowania. Przy okazji tej inwestycji trzeba zwrócić szczególną uwagę na zaangażowanie lokalnej społeczności.  Tak naprawdę to mieszkańcy wsi nie tylko przekonali Burmistrza do tego, że warto wykonać tę inwestycje w Budziczu, ale także wzięli czynny udział w jej realizacji. Stowarzyszenie „Młodzież z Budzicza”  pozyskało środki na projekt chodnika, a mieszkańcy w czynie społecznym wykonali demontaż starych płyt chodnikowych.  

Nowe drogi za ok. 1,5 mln zł będą w Gminie Prusice

Gmina Prusice 12 marca 2014 roku rozstrzygnęła przetarg na przebudowę 6 odcinków dróg gminnych, z czego dwa w Krościnie Wielkiej. Ich realizacja rozpocznie się jeszcze w I połowie 2014 roku. Są to między innymi:

1. Chodlewko – 325 mb – Wykonawcą inwestycji za kwotę 204 927,94 zł zostało Przedsiębiorstwo Drogowe „DROGBUD” z Gostynia, 

2. Krościna Wielka – 2 odcinki o długości 350mb i 255 mb – Wykonawcą inwestycji za kwotę 412 880,78 zł zostało Przedsiębiorstwo Drogowe „DROGBUD” z Gostynia,

3. Raszowice – Aleksandrowice – 555 mb – Wykonawcą inwestycji za kwotę 329 351,64 zł zostało Przedsiębiorstwo Drogowe „DROGBUD” z Gostynia,

4. Kopaszyn – 205 mb – Wykonawcą inwestycji za kwotę 79 025,24 zł zostało Przedsiębiorstwo Drogowe „DROGBUD” z Gostynia

5. Górowo – 553 mb – Wykonawcą inwestycji za kwotę 420 319,56 zł zostało Przedsiębiorstwo Budowy i Utrzymania Dróg i Mostów Sp. z o.o. Piotroniowice z Wołowa

Projekty na drogi gminne

Pod koniec lutego zostało rozstrzygnięte zapytanie ofertowe i podpisane umowy na sporządzenie projektów przebudowy 8 dróg gminnych w miejscowościach: Skokowa, Pietrowice Małe, Ligota Strupińska, Krościna Wielka, Gąski, Dębnica, Brzeźno i Borów. Projektowane drogi po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń będą realizowane w kolejnych miesiącach bieżącego roku.

W oczekiwaniu na dofinansowanie

– Ulica Strażacka i Krótka w Skokowej ciągle oczekuje na dofinansowanie z Narodowego  Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Wniosek został pozytywnie oceniony pod względem formalnym i nie ma jednak jeszcze informacji czy zostanie zakwalifikowany do dofinansowania – dodaje Igor Bandrowicz Burmistrz Miasta i Gminy Prusice.

Inwestycje powiatowe i drogi wojewódzkie  w Gminie Prusice

Oprócz zaplanowanych już remontów  dróg gminnych w 2014 roku czeka nas kilka dużych inwestycji realizowanych przez Powiat Trzebnicki. Przygotowywana do realizacji jest droga między Pększynem i Skokową. Kolejną inwestycją Powiatu Trzebnickiego jest droga z Pększyna przez Krościnę Wielką do Dębnicy oraz droga z Prusic do Kaszyc Wielkich.

W tym roku wyremontowana zostanie również powiatowa droga z Pększyna przez Krościnę Wielką do Dębnicy

Dobrą wiadomość mamy także dla wszystkich użytkowników drogi wojewódzkiej przebiegającej w naszej gminie od Brzeźna przez Skokową do Strupiny. Oprócz remontu drogi na odcinku Skokowa – Strupina zostanie wybudowany chodnik.

Droga wojewódzka przebiegająca od Brzeźna przez Skokową do Strupiny wreszcie doczeka się remontu

Bezpieczeństwo Mieszkańców Gminy Prusice to jeden z głównych priorytetów obecnej władzy, stąd też jest kładziony duży nacisk na inwestycje w infrastrukturę drogową i chodniki.  

|