Filie WKS Śląska Wrocław w naszej Gminie

Dorota Leń | Sobota 03.03.2012 aktualizacja: 03.03.2012, 13:08
W Gminie Prusice działają dwie filie WKS Śląsk Wrocław: filia w Prusicach oraz filia w Skokowej. Ta pierwsza zainaugurowała projekt Filii Śląska Wrocław. Natomiast Skokowianie wygrali IV Turniej Filii Śląska Wrocław odgrywany w grudniu 2011 roku w Prusicach. W połowie lutego podsumowano pierwszy rok młodzieżowych filii Śląska.

Przypominamy, że projekt Filie WKS Śląska Wrocław posiada filie młodsze i filie starsze. Te pierwsze są przeznaczone dla dzieci w wieku 7 – 9 lat, czyli klasy I – III szkół podstawowych. Natomiast filie starsze dotyczą dzieci w wieku 10 – 12 lat czyli klasy IV – VI szkół podstawowych.

Filie powstają pod patronatem włodarzy gmin i miast, tak jak w naszym przypadku pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Prusice Igora Bandrowicza i WKS Śląsk Wrocław. Są one finansowane przez samorząd lokalny oraz WKS.

Jak informują pomysłodawcy, to: – Drużyny otrzymują trenerów i są prowadzone do wieku młodzika. Następnie najlepsi gracze trafią do Śląska a reszta do klubów lokalnych. Zespoły nie będą prawdopodobnie brać udziału w związkowych rozgrywkach – ma powstać liga filii i dodają: – Celem tego przedsięwzięcia, a przy konsekwentnej realizacji, i skutkiem będą między innymi: zwiększenie liczby grup młodzieżowych szkolonych w strukturach WKS Śląsk Wrocław, szkolenie młodzieży w partnerujących Gminach i Miastach dla podniesienia poziomu sportowego lokalnych klubów piłkarskich, animacja sportu na terenie województwa dolnośląskiego oraz budowa dobrego wizerunku WKS-u Śląska Wrocław w regionie.

Pierwsza Filia WKS Śląska Wrocław w Prusicach

Do tej pory na Dolnym Śląsku jest dziewięć filii WKS Śląska Wrocław, gdzie dwie w naszej Gminie: Filia Prusice i Filia Skokowa. Ta pierwsza była w ogóle pierwszą filią na Dolnym Śląsku. 23 lutego 2011 roku powołano ją trójstronną umową, którą podpisali: Piotr Waśniewski (prezes WKS Śląsk Wrocław SA), Janusz Pilch (dyrektor Wojskowego Klubu Sportowego "Śląsk") oraz urzędowy gospodarz Filii Igor Bandrowicz (Burmistrz Prusic).

– Gdy otrzymałem informację że WKS Śląsk Wrocław szuka miejsc, gdzie mógłby otworzyć szkółki WKS dla najmłodszych to od razu stwierdziłem, że Gmina Prusice jest najlepszym do tego miejscem – podkreśla Burmistrz Igor Bandrowicz dodając: –  Pomyślałem o tym, dlatego, że w miejscowym Orle zaprzestano szkolenia grup młodzików i orlików. Także od dziecka moim marzeniem było grać w Śląsku Wrocław. Mnie się nie udało, ale może tym młodym piłkarzom uda się zagrać kiedyś w piłkę na najwyższym poziomie, być może właśnie w Śląsku.

Trenerem filii w Prusicach jest Jakub Kramarz. Zajęcia grupy młodszej odbywają się w poniedziałki i czwartki o godz. 16, zaś grupy starszej również w te same dni tylko o godz. 17.30. Piłkarze spotykają się na Orliku przy Zespole Szkół w Prusicach.

Pierwsze występy w turniejach Filii

Filia piłkarzy młodszych oraz filia piłkarzy starszych po raz pierwszy z innymi filiami zmierzyła się 11 i 12 czerwca 2011 roku na turnieju towarzyskim we Wrocławiu. Pierwszy turniej Filii odbył się 18 września na Polach Marsowych przy Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Nasi młodsi piłkarze niestety swoje wszystkie trzy mecze przegrali, zaś starsi jeden mecz wygrali, a cztery przegrali. Jednak to były pierwsze koty za płoty. Drugi turniej Filii odbył się 16 października w Oleśnicy. Nasi młodsi piłkarze z powodów technicznych nie wzięli udziału w turnieju. Za to starsi zagrali i jeden mecz wygrali pokonując drużynę z Sycowa 2:1 i trzy starcia piłkarskie przegrali.

13 listopada 2011 roku odbył się trzeci turniej Filii WKS Śląsk, tym razem w Sycowie. Jeśli  chodzi o naszych młodszych piłkarzy to sytuacja bez zmian. Chłopcy jeden mecz wygrali, a trzy przegrali. Jednak jak sami mówią jest to dla nich nie tylko rywalizacja, ale też dobra zabawa.

Natomiast nasi starsi piłkarze pokonali drużynę z Sycowa 1:0, zremisowali z drużyną z Kłodzka 0:0 i trzy starcia przegrali.

Skokowska Filia od grudnia 2011 roku

Druga Filia WKS Śląska Wrocław w naszej Gminie działa od końca roku 2011 w Skokowej. Swój wielki debiut starsi piłkarze zaliczyli na turnieju w Prusicach pod wodzą Kamila Leśniaka. Obecnym trenerem skokowskiej filii jest Wojciech Dzik, na co dzień piłkarz LKS Dolpasz – Skokowa. Skokowska Filia WKS Śląska ma treningi dwa razy w tygodniu: w poniedziałki od 16.30 do 18 i w piątki od 16 do 17.30 na hali sportowej w Zespole Szkół w Prusicach.

Debiutujący Skokowianie wygrali IV Turniej Filii WKS Śląsk Wrocław w Prusicach

W Niedzielę 11 grudnia 2011 roku w Hali Zespołu Szkół w Prusicach odbył się IV już turniej Filii Śląska Wrocław. W turnieju rozgrywanym w dwóch kategoriach – Młodszej (klasy I – III szkoły podstawowej) oraz Starszej (IV – VI) wzięły udział filie z : Kondratowic, Kłodzka, Milicza, Sycowa, Oleśnicy, Skokowej oraz oczywiście gospodarz imprezy Filia Prusice.

W grupie młodszej wystąpiło 5 zespołów (Prusice, Kondratowice, Syców, Kłodzko oraz Milicz), które grało w jednej grupie systemem każdy z każdym.

Jeśli idzie o grupę starszą to tutaj wystąpiło 6 zespołów (Kłodzko, Milicz, Syców, Skokowa, Oleśnica oraz Prusice), które zostały podzielone na dwie 3-zespołowe grupy. W wyniku losowania w grupie pierwszej spotkały się zespoły z Kłodzka, Milicza oraz Oleśnicy, zaś w drugiej z Sycowa, Skokowej i Prusic. Mecze pełne walki, emocji, radości ale i łez oglądała licznie zgromadzona tego dnia publiczność na Hali ZS Prusice.

W grupie młodszej na boisku padły następujące wyniki:

Prusice – Kondratowice 1:1
Syców – Kłodzko 3:0
Milicz – Prusice 3:0
Kondratowice – Syców 1:2
Kłodzko – Milicz 0:7
Prusice – Syców 1:0
Kondratowice – Kłodzko 1:0
Milicz – Kondratowice 1:0
Kłodzko – Prusice 0:3
Milicz – Syców 5:0

W wyniku wyżej przedstawionych rozstrzygnięć poszczególnych meczów tabela końcowa prezentowała się następująco:

Lp.

Nazwa drużyny

Punkty

Bramki strzelone/ stracone

Zwycięstwa

Remisy

Porażki

1

Milicz

12

16-0

4

0

0

2

Prusice

7

5-4

2

1

1

3

Syców

6

5-7

2

0

2

4

Kondratowice

4

3-4

1

1

2

5

Kłodzko

0

0-14

0

0

4

W grupie starszej natomiast padły następujące wyniki:

Grupa „I”

Kłodzko – Milicz 0:1
Kłodzko – Oleśnica 0:1
Milicz – Oleśnica 1:1

Lp.

Nazwa drużyny

Punkty

Bramki strzelone/ stracone

Zwycięstwa

Remisy

Porażki

1

Oleśnica

Milicz

4
4

2-1
2-1

1
1

1
1

0

0

3

Kłodzko

0

0-2

0

0

2

Grupa „II”

Syców – Skokowa 1:0
Syców – Prusice 0:2
Skokowa – Prusice 2:0

Lp.

Nazwa drużyny

Punkty

Bramki strzelone/ stracone

Zwycięstwa

Remisy

Porażki

1

Skokowa

6

3-0

2

0

0

2

Prusice

3

2-2

1

0

1

3

Syców

0

0-3

0

0

2

Mecze grupowe nie dały rozstrzygnięcia co do zwycięzcy w grupie pierwszej w wyniku czego o awansie do finału musiały zadecydować rzuty karne. Po zaciętym i pełnym emocji konkursie okazało się, że lepiej wykonywali je zawodnicy z Oleśnicy i to oni awansowali do finału.

Zanim jednak został rozegrany finał, odbyły się mecze o 5 miejsce, w którym Kłodzko pokonało Syców 6:0 i o 3, w którym Milicz pokonał Prusice 4:0.

W wielkim finale zmierzyły się drużyny ze Skokowej i Oleśnicy. Cała zgromadzona na hali publiczność jak i piłkarze innych drużyn byli świadkami zaciętego pełnego emocji meczu, w którym sytuacja zmieniała się z minuty na minutę.

Dość długo jednak żadna ze stron nie mogła przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść. W końcówce spotkania udało się to jednak Skokowianom i to oni odtańczyli na zakończenie turnieju taniec radości.

Na koniec turnieju odbyła się uroczysta prezentacja wyników turnieju, w której uczestniczyli Zbigniew Ziomek – Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Prusice oraz Renata Cybulska Kaczałko – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.

Ponadto dwóch zawodników z naszej Gminy: Kacper Radziwon z Prusic oraz Łukasz Owsiany ze Skokowej otrzymali specjalne wyróżnienia i nagrody rzeczowe od klubu WKS Śląsk Wrocław.

Pierwsze mecze w tym roku już rozegrane

Nowy Rok 2012 w sportowych zmaganiach Filii WKS Śląsk Wrocław rozpoczął się turniejem grup starszych w Miliczu. Był on pełen niespodzianek i emocji. Naszą Gminę reprezentowały obie filie, zarówno Prusiczanie, jak i Skokowianie. Obie te drużyny znalazły się w Grupie A. I w pierwszym swoim rozgrywanym meczu stanęły naprzeciw siebie. Jednak to Skokowianie okazali się lepsi i pokonali prusicką drużynę wynikiem 3:0. Kolejne swoje spotkanie drużyna ze Skokowej przegrała z drużyną z Kłodzka, a także z Miliczem. Jeśli chodzi o Prusiczan to oba swoje mecze zarówno z Miliczem, jak i Kłodzkiem przegrali. W ostatecznym rozrachunku Prusice zagrały z Sycowem o 7. miejsce i wygrały pokonując Sycowian wynikiem 1:0. Natomiast Skokowianie zmierzyli się z Oleśnicą o 5. miejsce, która to ich pokonała 2:0 i tym samym zajęli szóstą pozycję.

Kolejny rozegrany mecz – V Turniej Filii Młodszych WKS Śląsk Wrocław odbył się pod koniec stycznia w Kondratowicach.

Naszym obu drużynom życzymy dalszego rozwijania sportowego i odnoszenia sukcesów na boisku.

|