Działania Gminy odpowiedzią na potrzeby mieszkańców

Dorota Leń | Wtorek 11.11.2014 aktualizacja: 11.11.2014, 21:56
W Gminie Prusice od dłuższego już czasu priorytetem stał się rozwój i odnowa terenów wiejskich. Jednym z jego przejawów jest powstawanie lub modernizacja świetlic wiejskich, które służą jako ośrodki kulturalno-społeczne dla tamtejszych mieszkańców. Zasłużonym działaczem wspierającym aktywizację społeczności lokalnej wsi: Pększyn, Krościna Wielka, Dębnica oraz przysiółku Sucha jest Sławomir Tomaszek -Radny Miasta i Gminy Prusice oraz sołtys miejscowości Pększyn.

Wizerunek wsi w Gminie Prusice uległ znaczącej poprawie na przestrzeni ostatnich 4 lat. Włodarz Gminy - Burmistrz Igor Bandrowicz zrealizował wiele inwstycji na terenach wiejskich. Przeprowadzone działania były odpowiedzią na potrzeby mieszkańców m.in. takich miejscowości jak Krościna Wielka, Pększyn, Dębnica i przysiółek Sucha. Wśród osób aktywnie wspierających ten obszar jest aktualny Radny i Sołtys Pększyna - Sławomir Tomaszek. Dzięki swojej determinacji i chęci pomocy innym, która jest jego pasją aktywnie ubiegał się o modernizację świetlicy wiejskiej i budowę drogi w Krościnie Wielkiej.

Efektem tych działań było oficjalne otwarcie 23 sierpnia 2014 roku odnowionej świetlicy dla mieszkańców Krościny Wielkiej, która od tego momentu nabrała nowego blasku i znaczenia. W ramach inwestycji została zrealizowana przebudowa więźby dachowej, pokrycia dachowego oraz remont elewacji, a także wykonano instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w oparciu o pompę ciepła.

Sam Sławomir Tomaszek nie ukrywa jak wielką radośc sprawiła mu ta inwestycja: Niezmiernie cieszy mnie, że marzenia mieszkańców tego sołectwa udało się zrealizować dzięki owocnej współpracy z Burmistrzem Miasta i Gminy Prusice Igorem Bandrowiczem. Pozyskane środki finansowe z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pozwoliły nam na kompleksową zmianę tutejszej świetlicy, dzięki czemu będzie ona lepiej służyła aktywizacji i integracji społeczności lokalnej.

Sławomir Tomaszek stawia także na rozwój swojej miejscowości - Pększyna. W roku 2012 przeprowadzono remont elewacji świetlic wiejskich w Pększynie i Dębnicy na łączną kwotę 40 000 zł. Rok później dzięki środkom pozyskanym w ramach projektu "Wyposażenie 4 świetlic wiejskich i remizy strażackiej celem pobudzenia aktywności społeczności lokalnej w Gminie Prusice” dofinansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich mieszkańcy Pększyna i Dębnicy w swoich świetlicach wiejskich zyskali nowe meble, sprzęt RTV i AGD. Jako sołtys wsi Pększyn wyszedł naprzeciw także potrzebom najmłodzych mieszkanców, doprowadzając do budowy placu zabaw w 2011 roku.

- Smucił mnie widok dzieci, które w rodzimej miejscowości nie miały możliwości spędzania czasu w fajnym miejscu na świeżym powietrzu. Po zrealizowaniu budowy placu zabaw nasze pociechy mają wreszcie swoje miejsce na wsi, skąd słychać ich donośny śmiech, który upewnia mnie, że takie działania mają sens!"- zaznacza Sławomir Tomaszek.

Poprawie uległo także bezpieczeństwo w tej wsi poprzez instalację oświetlenia drogowego.

Obecny Radny już teraz zauważa kolejne potrzeby i niezbędne inwestycje ważne dla mieszkańców gminy. Uważa, że kolejnym niezbędnym krokiem jest budowa dróg w Krościnie Wielkiej, a także budowa boiska sportowego dla nowopowstałej drużyny piłkarskiej oraz budowa świetlicy w Pększynie.

Sam podkreśla, że: – Udało nam się wiele już osiągnąć  z czego osobiście jestem bardzo dumny. Jednak należy nadal z uwagą przysłuchiwać się temu, co mówią i o czym marzą ludzie, bo to powinno wyznaczać kierunek we wszelkich działaniach.

Aleksandra Zygiel

Justyna Płoszaj

|