Czeskie Prusice podbite… i na rowerze i autokarem

Dorota Leń | Niedziela 28.07.2013 aktualizacja: 28.07.2013, 17:17
Stowarzyszenie Bike Family Team w czwartek 11 lipca 2013 roku wyruszyło w trasę ponad 400 km na rowerze do Prusic w Czechach po drodze odwiedzając Prusice w powiecie złotoryjskim. Do ich grona dołączyła grupa mieszkańców Gminy Prusice, która wyruszyła na podbój Pragi i Prusic w piątek autokarem. Wszyscy wspólnie spotkali się w sobotnie popołudnie w Prusicach k. Pragi, gdzie zostali bardzo mile przyjęci przez Starostę Frantiska Burianka oraz miejscową społeczność lokalną.

Przypomnijmy, że podczas I Dni Prusic w niedzielę 19 czerwca 2011 roku miało miejsce historyczne wydarzenie dla Gminy Prusice - uroczyste podpisanie trójstronnej umowy partnerskiej trzech miejscowości nazywających się Prusice. Ten ważny dokument w dwóch językach: polskim i czeskim podpisali: z ramienia Prusic w powiecie trzebnickim Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz, z ramienia Prusic w powiecie złotoryjskim Wójt Gminy Złotoryja Maria Leśna, a Prusic w Czechach – starosta Frantisek Burianek. Celem partnerskiej umowy była wspólna współpraca i realizacja zadań, którą wszyscy jednogłośnie chcą realizować.

W związku z tym w tym roku z wizytą partnerską w celu kontynuowania dalszej współpracy postanowiono odwiedzić naszych Partnerów w Czechach, a także ich zaprosić ponownie do naszych Prusic.

W tym miejscu warto podkreślić, że nowy okres programowania funduszy europejskich 2014 – 2020 będzie realizował przede wszystkim projekty składane w partnerstwach polskich i zagranicznych. Taka współpraca jak Gminy Prusice z pozostałymi partnerami to dobry początek do dalszej interesującej współpracy. – Nie wiemy, w którym momencie nowego okresu aplikowania będą potrzebni nam właśnie tacy Partnerzy, jak nasi zaprzyjaźnieni przyjaciele w Czechach – podkreślała niejednokrotnie Zastępca Burmistrza Kazimiera Rusin.

Na pomysł odwiedzenia Prusic w powiecie Kostelec w Czechach wpadł Prezes Stowarzyszenia Bike Family Team Tomasz Saladra, aby przeżyć wspaniałą wyprawę rowerową. W jego ślady poszedł Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz, który podjął decyzję o wyjeździe grupy z Gminy Prusice do Czech w celu dalszej współpracy między miejscowościami.

Na rowerze z Prusic przez Złotoryję do Prusic w Czechach

- Pomysł wyjazdu do Czech zrodził się z mojej głowy dokładnie mówiąc, zacząłem się zastanawiać jak by tu zrobić jakąś fajną wycieczkę, coś nietypowego coś co spodoba się moim Bike Family Team – opowiadał po wyjeździe Prezes „Rowerzystów” Tomasz Saladra kontynuując:  – Kiedyś słyszałem że nasza Gmina podpisała umowę partnerską z Prusicami pod Złotoryją oraz z Prusicami w Czechach. Długo nie trwało kiedy obmyśliłem trasy, złożyliśmy projekt do Gminy i rozpoczęliśmy przygotowania do organizacji wyprawy, a następnie do wyjazdu.

W czwartek 11 lipca 2013 roku kilka minut przed godz. 7 grupa 15 osób Stowarzyszenia Bike Family Team w składzie:  Tomasz Saladra,  Dorota Saladra , Andrzej Saladra, Sylwia Saladra , Grzegorz Wysopal, Patryk Wysopal , Grzegorz Mikołajczyk, Agnieszka Mikołajczyk, Roman Mikołajczyk , Renata Mierzwa, Marta Poprawska, Piotrek Poprawski, Basia Poprawska, Krystyna Saladra oraz najmłodszy zawodnik Maksiu Saladra wyruszyła z Rynku w Prusicach w długą drogę do Prusic w Czechach. Do pokonania rowerzyści mieli ok. 400 km w trzy dni. Zapalonych rowerzystów pożegnał Burmistrz Igor Bandrowicz, który wspólnie z nimi przejechał pierwsze kilometry.

–  Trasa rowerzystów przebiegała wśród malowniczych i jakże wspaniałych widoków. Po drodze nie zabrakło pagórków i podjazdów. Mimo drobnych zniechęceń wszyscy członkowie Bike Family Team przy wspólnym wsparciu oczywiście dali radę – opowiadają rowerzyści dodając – Nie możemy zapomnieć o naszym serwisie w składzie Basia, Krysia i Maksiu (kanapeczki, zdjęcia, wspieranie i prowadzenie nas oraz informowanie po trasie co i jak przed nami)

Po wyjeździe z Prusic w powiecie trzebnickim w pierwszy dzień na rowerzystów czekał postój w Prusicach w powiecie złotoryjskim, gdzie zostali bardzo mile powitani przez sołtysa ze strażakami, którzy czekali na nich z kiełbasą z grilla i upragnioną kawą.

Rowerzyści jednogłośnie podkreślają, że trzydniowa wyprawa rowerowa, to niesamowite przeżycie, a także pokonanie swoich rekordów życiowych oraz szereg miłych zdarzeń, życzliwość kierowców na trasie i również chwile grozy oraz drobne incydenty z owadami, na które antidotum oczywiście dotarło na czas.

– Jestem pełen podziwu dla swoich „klubowiczów” za to jaką odwagą się wykazali i samozaparciem na trasie. Spisali się wspaniale pokonując 407 km ( a nie jak wcześniej planowane 380km) – opowiada Tomasz Saladra dodając: – Były to trzy dni, 25 godzin na rowerze, pierwsze rekordy na trasach 100 km, 150 km, strome podjazdy i niebezpieczne zjazdy drogą 100 zakrętów śmierci. Myślę, że wszyscy pobiliśmy swoje rekordy życiowe nie tylko w długości i ciągłej jeździe, ale także w walce psychicznej bo ona tu odegrała dużą rolę.


Autokarem do Prusic przez Pragę

W piątek rano grupa 30 – osobowa na czele z Wiceburmistrz Kazimierą Rusin wraz z radnymi, pracownikami urzędu oraz członkami organizacji pozarządowych wyruszyła również do Czech. Ich celem była również kontynuacja współpracy partnerskiej i wspólna integracja z czeskimi Prusicami.

W piątek i sobotę prusiczanie zwiedzali przepiękną Pragę, której widoki i zabytki ich bardzo zachwyciły: przepiękne kamienice, ciekawe uliczki, Krzyżykowe fontanny, interesujące kościoły, Zamek Praski, Hradczany, wzgórze Petrzyn z miniaturą wieży Eiffla, Most Karola oraz Mała Strona.

Najważniejszym punktem całego wyjazdu była sobotnia wizyta w Prusiach powiat Kostelec koło Pragi. Mieszkańcy Prusic zostali bardzo mile przyjęci przez miejscową społeczność lokalną na czele ze starostą Frantiskiem Buriankiem.

Na pamiątkę w prezencie nasi Partnerzy otrzymali produkty i smakołyki lokalne z rąk Wiceburmistrz Kazimiery Rusin i Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Prusice Zbigniewa Ziomka.

Zastępca Burmistrza również w imieniu Burmistrza Igora Bandrowicza zaprosiła starostę wraz z delegacją na IV Turniej Rycerski i Jarmark Cysterski oraz na IV Dni Prusic w 2014 roku. Frantisek Burianek podziękował za prezenty i podkreślił, że bardzo chętnie skorzystają z tych zaproszeń i ponownie odwiedzą Prusice.

Kilka minut po godz. 17 do Prusic dotarli rowerzyści, którzy zostali gorąco powitani przez oczekujących na nich Polaków, a także zgromadzonych mieszkańców Prusic. Wszyscy rowerzyści otrzymali pamiątkowe medale, a także koszulki przygotowane przez zagranicznych Partnerów.

Sobotni wieczór to mile spędzony czas w przyjaznej atmosferze ze wspólną integracją polsko – czeską przy ognisku.

Niedziela to czas dalszego zwiedzania Pragi i Skalnego Miasta

Ostatni dzień wyjazdu to dalsze zwiedzanie Pragi: plac Wacława, ulica Na Prikopech, Brama Prochowa, Miejski Dom Reprezentacyjny, Uniwersytet Karola, Kościół Tyński, Rynek Starego Miasta z Orlojem, Stare Żydowskie Miasto i na sam koniec godzinny rejs po Wełtawie. W drodze powrotnej do Polski zwiedzano jeszcze Skalne Miasto.

Mamy nadzieję, że wspólna wizyta delegacji z Gminy Prusice i rowerzystów ze Stowarzyszenia „Bike Family Team” to dobry akcent w kontynuowaniu dalszej współpracy partnerskiej między Prusicami w Powiecie Trzebnickim, a Prusicami w powiecie Kostelece (koło Pragi) w Czechach

|