Borówek wśród laureatów

Dorota Leń | Sobota 25.10.2014 aktualizacja: 25.10.2014, 22:39
Sołectwo Borówek na czele z sołtysem Czesławem Suchackim w sobotę 4 października 2014 roku w Najpiękniejszej Wsi 2014 roku czyli w Spytkowie w gminie Zgorzelec podczas Finału Konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska 2014” odebrało dyplom i nagrodę za zajęcia II miejsca w konkursie w kategorii „Najlepszy start w Odnowie Wsi”. Podczas uroczystego finału Kapela Ludowa „Trzy Dęby” podbiła serca Spytkowa.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego od wielu lat organizuje konkurs „Piękna Wieś Dolnośląska” i nagradza oraz wyróżnia najpiękniejsze i najaktywniejsze wsie na Dolnym Śląsku w danym roku w czterech kategoriach. 

 

– Celem konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska” jest wypromowanie najlepszych, najbardziej innowacyjnych i wzorcowych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich – podkreślają Organizatorzy. 

 

Wyróżnienie w 2013 roku…

W 2013 roku Gmina Prusice do konkursu zgłosiła Sołectwo Borówek w kategorii „Najpiękniejsza wieś” oraz gospodarstwo Państwa Morsztynów z Kaszyc Wielkich w kategorii „Najpiękniejsza zagroda”. Podczas uroczystego finału we wrześniu 2013 roku Sołectwo Borówek odebrało wyróżnienie w kategorii „Najpiękniejsza wieś”.

– To wyróżnienie nas bardzo serdecznie zaskoczyło, ale również ucieszyło – podkreślał Sołtys Borówka Czesław Suchacki i zaznaczył, że w 2014 roku znowu będą startować w konkursie i walczyć o podium.

 

… a w 2014 roku wreszcie zasłużone podium

I tak się stało. W lutym 2014 roku Gmina Prusice ponownie do konkursu „ Piękna Wieś Dolnośląska” zgłosiła Sołectwo Borówek, ale tym razem w kategorii „Najlepszy start w Odnowie Wsi” z inicjatywą pod nazwą „Skansen w Borówku miejscem tradycji historyczno-kulturowych”. W czerwcu 2014 roku Borówek odwiedziła komisja konkursowa składająca się z pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, instytucji współpracujących z UMWD a także ekspertów. Praca i trud Mieszkańców Sołectwa Borówek został w tym roku przez jury nagrodzony, gdyż zajęli II miejsce w kategorii „Najlepszy start w Odnowie Wsi”. Dyplom oraz nagrodę finansową Mieszkańcy Wsi na czele z Sołtysem Czesławem Suchackim odebrali podczas uroczystego finału, który miał miejsce w sobotę 4 października we wsi Spytków - w Wiosce Czarów i Magii w gminie Zgorzelec. Za zajęcie drugiego miejsca sołectwo otrzyma nagrodę pieniężną w kwocie 5 tys. złotych.– Jest to dla nas kolejny wielki sukces – podkreśla Czesław Suchacki.

       

Na scenie przed zgromadzoną publicznością wystąpiła również Kapela Trzy Dęby, która podbiła serca przybyłych.

Mieszkańcy Borówka swoją pracą i pomysłowością zaskakują wszystkich. Jest to dobry wzór i dobra praktyka do naśladowania dla innych Sołectw, skąd powinni brać przykład.

Sołectwu Borówek gratulujemy i życzymy wytrwałości i aktywności w dalszym rozwijaniu swojej małej ojczyzny jaką jest wieś Borówek.

|