Apel o drogę S 5… czyli samorządowcy powiatu trzebnickiego walczą o S5

Dorota Leń | Niedziela 03.03.2013 aktualizacja: 03.03.2013, 15:20
W czwartek 28 lutego 2013 roku w Sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Prusicach włodarze powiatu trzebnickiego podpisali wspólnie dwa pisma z czego jedno o przyśpieszenie budowy drogi S 5.

Starosta Robert Adach, Burmistrz Prusic Igor Bandrowicz, Burmistrz Trzebnicy Marek Długozima, Burmistrz Obornik Śląskich Sławomir Błażewski, Burmistrz Żmigrodu Robert Lewandowski oraz Wójt Wiszni Małej Jakub Bronowicki podczas czwartkowego spotkania podpisali  dwa pisma, które są skierowane do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej -  Sławomira Nowaka, a także do wiadomości wojewody, marszałka, GDDKiA, posłów i senatorów z Dolnego Śląska, Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich i Unii Metropolii Polskich.

Pierwszy podpisany dokument przez Kolegium wójtów i burmistrzów powiatu trzebnickiego dotyczy maksymalnego przyspieszenia prac związanych z budową drogi ekspresowej S5 Wrocław – Poznań na odcinku od Wrocławia do granic województwa dolnośląskiego. – Budowa trasy S 5 jest kluczową inwestycją dla mieszkańców Dolnego Śląska – twierdzą jednogłośnie włodarze powiatu trzebnickiego.

Włodarze w swoim piśmie proszą o przyśpieszenie procedury przetargowej związanej z wyborem wykonawcy zadania jeszcze w 2013 roku. Jak sami twierdzą takie postępowanie pozwoli na szybsze rozpoczęcie prac już od początku 2014 roku.

Drugi podpisany list mówi o tym, że samorządy nie zgadzają się z przepisami prawa i są przeciwni przejęciu obecnej drogi krajowej nr 5 przez samorządy gminne po wybudowaniu drogi ekspresowej S5.

 

W podpisaniu dokumentów uczestniczyła również telewizja wrocławska. Przygotowany materiał przez dziennikarkę Urszulę Bąk został również wyemitowany czwartkowym wydaniu Faktów, jako główny temat.

Wyemitowany materiał można obejrzeć tutaj:

 

http://www.tvp.pl/wroclaw/informacyjne/fakty/wideo/28022013-g1830/10255303

|